Atmosféra v Jasnej ako na rokovom koncerte

521

Slalom v Jasnej suverénne vyhrala Američanka Mikaela Shiffrinová, druhá Wendy Holdenerová zaostala o 2,36 sekundy.

22. Petra Vlhová SR 407 b

Návrat Svetového pohára v alpskom lyžovaní do Jasnej v Nízkych Tatrách po 32 rokoch ozdobili svojimi výkonmi aj slovenské reprezentantky. Veronika Velez-Zuzulová obsadila tretie miesto, Petra Vlhová bola deviata.

Víťazkou sa stala fenomenálna Američanka Mikaela Shiffrinová s obrovským náskokom 2,36 s pred Švajčiarkou Wendy Holdenerovou.
Švédke Fride Hansdotterovej stačilo aj desiate miesto na potvrdenie zisku malého glóbusu za celkový sezónny triumf v slalome Svetového pohára. Pred Velez-Zuzulovou má pred záverečným slalomom súťažnej zimy vo švajčiarskom Sankt Moritzi nedostihnuteľný náskok 105 bodov.

Za víťazstvo v pretekoch sa udeľuje 100 bodov.

Tretia Slovenka Barbara Kantorová v nedeľňajších slalomových pretekoch v Jasnej nedokončila prvé kolo, keď trať opustila už po niekoľkých bránkach.

Najlepšie dve Slovenky boli skvelé už po 1. kole. Veronike Velez-Zuzulovej patrila druhá a Petre Vlhovej tretia priečka za Shiffrinovou.

Mladá Liptáčka Vlhová však druhú jazdu nezvládla podľa predstáv a chyby v spodnej časti náročného a veľmi dlhého slalomu ju stáli útok na pódium.

Fantastická divácka kulisa.

V cieľovom priestore a popri trati sa tiesnilo približne 10 000 ľudí a ďalších 7000 pozeralo preteky na veľkoplošných obrazovkách vo fanzónach.

„Neviem, ani nemám slov. Zrejme najkrajší deň môjho života, ale asi aj najťažší. Tlak bol obrovský. Nervy mám asi zo železa. Všetci na mňa tlačili, každý chcel odo mňa umiestnenie v prvej trojke,“ hovorila na tlačovej konferencii Velez-Zuzulová.

„Bol to úžasný pocit, keď som prišla do cieľa. Keby som si to mohla zopakovať, dala by som si ešte tri jazdy. Ľudia boli úžasní,“ dodala.
„Veľmi ma to mrzí, lebo som chcela spraviť dobrý výsledok. Nešlo sa mi dobre v druhom kole od začiatku, viezlo sa to so mnou až do cieľa. Keď som zabrzdila po hrane, bolo to už zlé,“ hodnotila Vlhová v prvej reakcii pre RTVS.

„Slováci vedia vždy spraviť skvelú atmosféru, veľmi pekne im za to ďakujem. Veronike to tretie miesto prajem. Už veľa súťažných rokov pred sebou nemá a toto je zrejme pre ňu najkrajší zážitok byť doma na pódiu.“

Atmosféra pretekov v Jasnej sa v ženskom vydaní Svetového pohára dá porovnať azda len s tou v chorvátskom Záhrebe a rakúskom Flachau. A to sa v Záhrebe v tomto súťažnom ročníku preteky vôbec neuskutočnili.

Nedeľňajším slalomom sa Jasná vrátila na mapu Svetového pohára v alpskom lyžovaní po dlhých 32 rokoch. V sobotu neuskutočnené preteky SP v obrovskom slalome sa konajú v pondelok 7. marca.