Bielorusi po dobrom výkone získali s Fínskom bod

1513

Fínski hokejoví reprezentanti zvíťazili v dueli B-skupiny MS v Ostrave nad Bieloruskom 3:2 po samostatných nájazdoch. A udržali nádeje Slovákov na postup do štvrťfinále.
V tabuľke im patrí štvrté miesto. Po pondelňajšej prehre majú pred tímom Vladimíra Vůjtka trojbodový náskok. A na obe mužstvá čaká v skupine ešte jeden zápas.

8. Slovinsko    6 0 0 0 6 8:22 0 b

Severania mali dve tretiny korčuliarsku aj streleckú prevahu, svoje veľké príležitosti však nepremenili. Bielorusi zacítili šancu na úspech a v 46. minúte otvoril skóre stretnutia Kovyršin. Ukončil fantastickú sériu nepriestrelnosti fínskeho brankára Pekku Rinneho.
Fíni potom v priebehu 54 sekúnd otočili skóre, ale Kaľužnyj v power-play bez brankára poslal duel do predĺženia. V nájazdoch napokon rozhodol o triumfe Fínov Donskoi.
Bielorusi nastúpia na záver skupinových bojov v utorok o 12.15 h proti Nórom. Aj zisk jedného bodu im bude stačiť na postup medzi najlepšiu osmičku.

Ak prehrajú v riadnom hracom čase a Slováci v záverečnom súboji s USA (16.15 h) zvíťazia za tri body, postúpi Vůjtekov tím. V jeho prospech by pri rovnosti bodov hral lepší vzájomný zápas (2:1 pp).
Fíni zakončia vystúpenie v skupine v rovnaký deň o 20.15 h súbojom s obhajcom titulu Ruskom.

MS v ľadovom hokeji v Česku – B-skupina:

Fínsko – Bielorusko 3:2 sn (0:0, 0:0, 2:2 – 0:0, 1:0)

Góly: 52. Donskoi (Lindell, Jokinen), 53. Hartikainen (Jaakola, Kemppainen), rozh. sam. nájazd Donskoi 46. Kovyršin (Stepanov, Kulakov), 60. Kaľužnyj (S. Kosticyn, Gavrus).
Rozhodovali: Stricker, Wehrli (Švajč.) – Tosenovjan (ČR), Semjonov (Est.), vylúčení: 4:3 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 8812 divákov (vypredané).

Fínsko: Rinne – Lepistö, Hietanen, Lindell, Salmela, Ohtamaa, Jaakola, Jokipakka, Mäntylä – Komarov, Kontiola, T. Ruutu – Donskoi, Barkov, Jokinen – Hartikainen, Immonen, Pihlström – Aaltonen, Kemppainen, Pesonen

Bielorusko: Kovaľ – Usenko, Korobov, Stasenko, Jevenko, Šinkevič, Goroško, Lisovec – Gavrus, Kaľužnyj, S. Kosticyn – Drozd, Stas, Jefimenko – Kulakov, Kovyršin, Stepanov – Demkov, Volkov, Kitarov – Demagin

Povedali po zápase:

/zdroj: iihfworlds2015.com/
Tuomo Ruutu, útočník Fínska: „Za stavu 0:1 sme prežili bez ujmy oslabenie o dvoch hráčov. To bol dôležitý moment, ktorý nás nakopol a dokázali sme skóre dvoma gólmi otočiť. Bolo by pekné zvíťaziť v riadnom hracom čase, no aj táto výhra má svoju cenu.“

Dmitrij Korobov, obranca Bieloruska: „Stanovili sme si správnu taktiku na tento zápas. Naša koncentrácia bola lepšia ako v predošlých dueloch a v kľúčových momentoch sme vyhrávali osobné súboje.“

Andrej Stepanov, útočník Bieloruska: „Ani po tom, čo Fíni otočili skóre, sme neprestali hrať a verili vo vyrovnanie. Nezložili sme zbrane a dosiahli nakoniec bod, ktorý je pre nás veľmi dôležitý.“