Billa Cosbyho uznali vinným zo znásilnenia, hrozí, že v base dožije

827

Súd vo štvrtok konštatoval amerického komika Billa Cosbyho (80) vinným z omámenia a znásilnenia Andrey Constandovej v roku 2004. O rozhodnutí rokovala 12 členná porota po dva dni. Cosbymu hrozí až desať rokov väzenia za každý z troch bodov obžaloby. Podľa agentúry AP herec dostane zrejme nižší trest.

Bill Cosby si vypočul rozhodnutie poroty s vztýčenou hlavou, ale vybuchol, keď prokurátor žiadal, aby bývalú televíznu hviezdu ihneď poslali do väzenia, pretože má lietadlo a mohol by utiecť. „Žiadne lietadlo nemám, blbec,“ vykríkol Cosby. „Mám ho plné zuby,“ dodal.

Sudca rozhodol, že Cosby môže zostať do vynesenia rozsudku na slobode a stanovil kauciu jeden milión dolárov. Dátum vynesenia rozsudku neboo určený. Právny zástupca bývalej televíznej hviezdy uviedol, že „boj neskončil“ a Cosby sa odvolá.

„Spravodlivosť bola naplnená,“ komentovala rozhodnutie zástupkyňa niektorých zo žalujúcich žien. „Sme šťastné, že ženy boli konečne vypočuté,“ dodala.

Päťdesiat obvinení

Proces na súde v pensylvánskom meste Norristown začal 9. apríla. Pre Cosbyho je to už druhýkrát, čo súd rieši prípad týkajúci sa Constandovej. Vlani v júni sa porota nedokázala na otázke viny Cosbyho zhodnúť, proces sa preto opakoval.

Constandová sa pôvodne s Cosbym v roku 2006 dohodla na mimosúdnom vyrovnaní, po desiatich rokoch bol prípad opäť otvorený. Cosby vzťah s Constandovou priznal, podľa neho žena so sexuálnym stykom súhlasila.

Obvinenia Constandovej nie je jediné, ktoré sa proti Cosbymu objavilo. Postupne sa prihlásilo zhruba 50 žien, ktoré tvrdia, že je Cosby v priebehu uplynulých desaťročí sexuálne napadol či znásilnil. Rad prípadov je premlčaná. Cosby trvá na tom, že ženy so sexom súhlasili.