Bol Maradona zavraždený? Obvinili sedem zdravotníkov!

1591

Sedem zdravotníkov vyšetrovaných kvôli úmrtiu futbalovej legendy Diega Maradonu († 60) bolo novo obvinených z úmyselného zabitia. Informovala o tom agentúra AFP. Argentínske úrady sa opierajú o správu dvadsaťčlennej lekárskej rady, podľa ktorej Maradona nedostal pred svojím skonom dostatočnú starostlivosť a bol „ponechaný osudu“. Obvineným hrozí trest osem až 25 rokov odňatia slobody.

„Po doterajších chybách je teraz kruh uzavretý. Najdôležitejšia je zmena obvinenia na úmyselné zabitie,“ povedal AFP jeden z vyšetrujúcich členov štátneho zastupiteľstva v San Isidro na predmestí Buenos Aires.

Majster sveta z roku 1986 a jeden z najlepších futbalistov všetkých čias zomrel vlani v novembri krátko po šesťdesiatych narodeninách na zástavu srdca spôsobenú akútnym pľúcnym edémom.

Diego Maradona zomrel. Argentínska legenda podľahla srdcovému zlyhaniu

Medzi obvinenými zdravotníkmi sú Leopoldo Luque, ktorý pár týždňov predtým operoval Maradonovi mozog, psychiatrička Agustina Cosachová, psychológ Carlos Díaz, dve sestry a dvaja ošetrujúci lekári. Obžalovaní nesmú opustiť krajinu a majú sa v období od 31. mája do 14. júna dostaviť k ďalšiemu vyšetrovaniu.

Podľa vyšetrovacieho spisu, ktorý má 70 strán, nechali ošetrujúci lekári Maradonu minimálne 12 hodín pred smrťou napospas osudu „po dlhé a trýznivé obdobie“. Ak by dostal zodpovedajúcu starostlivosť, mal by podľa rady väčšiu šancu na prežitie.

Futbal: Maradona pricestuje do Talianska a predstúpi pred súd

Preto prokurátori prehodnotili svoj verdikt a dospeli k tomu, že Maradonova smrť nebola dôsledkom zanedbanie povinnej starostlivosti, ale že ošetrujúci lekári vedeli, že bývalý futbalista zomrie, ale neurobili nič, aby tomu zabránili.

Brazília rieši prípad vraždiacej lekárky, udusila až tristo pacientov

„Aspekty, ktoré varovali pred nebezpečenstvom smrti, boli ignorované,“ uviedla v správe dvadsiatka odborníkov, ktorá skúmala okolnosti Maradonovej smrti na žiadosť ministerstva spravodlivosti. Vyšetrovanie príčin požadovali tiež tisícky demonštrujúcich fanúšikov.

Opitá lekárka vykonávala cisársky rez! Matka to neprežila

Maradona, ktorý trpel problémami s obličkami, pečeňou a srdcom, zomrel na infarkt tri týždne po tom, čo podstúpil operáciu kvôli krvácaniu do mozgu.