Bratislava ožila umením

917

Projekt vznikol so zámerom priblíženia rôznorodého umenia pre širokú verejnosť. Samozrejme, nie len pre mladých ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Skutočne sa na prednáškach a výstavách objavili všetky vekové kategórie, od malých škôlkarov, ktorých priviedli rodičia, až po seniorov. Tento typ podujatia je populárny aj v zahraničí, pretože za krátky časový úsek (u nás 6 dní) sa môžete nielen kultúrne vyžiť, ale aj vzdelať. Na Slovensku je to zatiaľ jediný formát takéhoto druhu, ale aspoň niečo.

Priestor aj pre módne talenty
,,BLAF“ sa reálne začal už v stredu malou prezentáciou autorov k výstave nazvanej Úrad pre verejnú architektúru. Vo štvrtok zasa pokračoval program a s ním piaty ročník Brillance fashion talent 2011. Táto móda show spočíva v hľadaní najtalentovanejšieho módneho návrhára na pôde Českej a Slovenskej republiky. V porote sedeli osobnosti ako Rachel Berman Hadari, prof. Milota Havránková, či výborní slovenskí návrhári Boris Hanečka, Hana Převrátilová a Lukáš Kimlička. Podujatie bolo spojené s prehliadkou kúskov od minuloročnej víťazky Miloty Krajinčákovej. Tento rok sa absolútnou jednotkou stala nemenej výborná návrhárka Andrea Pojezdálová.

Piatok v znamení hudby
Facebook- ové pozvánky na oficiálne otvorenie ,,BLAF-u“ však stanovovali dátum 30.9 2011. A to v hudobnom štýle. No zdá sa, že marketingové ťahy museli aj tu fungovať. Je jasné, že koncertné otvorenie festivalu sa nemohlo uskutočniť v stredu, z rôznych, prevažne konzumných dôvodov. Ale prečo to teda nazvať otvorenie, keď už fest prebiehal dva dni. Každopádne som sa na túto časť festivalu nesmierne tešila a na moje veľké sklamanie bola kapela Billy Barman zo zdravotných dôvodov nahradená skupinou All stars open band, ktorá je mixom slovenských hudobníkov. Mohli sme od nich počuť svetové hity ako Boys don´t cry od The Cure alebo neskutočne energický Song 2 od Blur. Na druhej strane sa o šírenie „našej“ hudby postarala Zóna A, ktorú snáď ani nemusím komentovať a trochu menej známa, ale zato zohraná kapela Živé kvety.

Od renesancie po „vizuálne umenie mladých“
Tým, že žijeme v 21. storočí sa umením pre nás môže stať naozaj kadečo od kusu pokrčených novín po vystavenú WC misu, ak to má samozrejme pre nás nejaký subjektívny zmysel. Nemali by sme však zabúdať na minulosť umenia ako takého. To mala za úlohu výstava a následná prednáška pod názvom Focus alebo v bielych rukavičkách, kde sa nám naozaj v bielych rukavičkách snažila pani kurátorka objasniť pôvod a vznik obrazu kojacej madony. Appropo, vedeli ste, že obrazy kojacej madony sa používali pri modlitebných rituáloch a mal ľudí ochrániť pred morom? Vraj preto, že materinské mlieko pripomína liek proti tejto chorobe, ktorý bol prinášaný až z ďalekého Jeruzalemu.

Z iného súdku bola prehliadka nazvaná Ironapplause, ktorá je súčasťou programu Young Visual Artists Awards. Ironapplause ako ,,železný potlesk“, ako uznanie pre mladých umelcov. A to boli aj vybrané témy- uznanie, odmena, úspech- všetko to, čo nás ženie dopredu. Mohli ste vidieť sériu koláží pod názvom „Before and after“ ,ktorá zobrazuje mnoho protestov z minulosti. Najviac ma šokovali plagáty od autorky Šejly Kamerić s titulom „Bosnian girl“. Fotografia je kombináciou jej portrétu- krásna mladá žena a grafitov, ktoré neznámy vojak nasprejoval na stenu počas vojny. Grafity sú plné urážok na ženy z Bosny a autorka sa takýmto spôsobom snaží vyvrátiť predsudky a bojovať proti nim.

Tieto, ale aj ďalšie iné expozície si budete môcť pozrieť v Slovenskej národnej galérií až do 26. Februára 2012. Doteraz nedokážem vyjadriť svoj údiv nad tým, koľko kreatívnosti sa v mladých ľuďoch nachádza.
Myslím si, že podujatia ako je Bratislava Art Festival len pomôžu mladým, umelecky založeným ľuďom realizovať sa a ostatným ukázať, čoho sú schopní. A po týchto zážitkoch môžem už teraz potvrdiť moju účasť na budúcoročnom BLAF-e.

Simona Gulisová