Budd Dwyer sa zastrelil v priamom televíznom prenose, bol totiž neprávom obvinený

502

Pensylvánskey politik Budd Dwyer usporiadal v januári roku 1987 veľkú tlačovú konferenciu a na nej sa pred zrakmi novinárov i televíznych kamier zastrelil. Dôvodom nebola jeho vina, ale naopak to, že bol úplne nevinný.

15. januára onoho roka sedel Budd Dwyer doma spoločne s tlačovým hovorcom Jamesom Horshockom a štátnym pokladníkom Donom Johnsonom a diskutovali o situácii. Dwyer bol obvinený z úplatkov a za týždeň si mal vypočuť rozsudok na súde. Vec nevyzerala dobre, a hoci Dwyer neustále opakoval, že je nevinný, očakával sa tvrdý trest. V pláne bola veľká tlačová konferencia, kde mal Dwyer ešte raz prehovoriť k národu o svojej nevine. Ale sám Dwyer už v tej dobe mal iný plán.

Dwyer bol úspešný a skúsený politik, ktorý zastával okrem iného úrad Pennsylvánskeho pokladníka, ​​teda niečo ako ministra financií pre Pensylvánii. Guvernér štátu Dick Thornburg dostal anonymne udanie, kde bol vysvetlený zložitý prípad podplácania vo verejnom obstarávaní vrátane mien a súm. Jedným z ľudí, ktorý podľa anonymu mal prevziať úplatok za víťazstvo firmy Computer Technology Associates, bol práve Dwyer. Rozbehlo sa rozsiahle vyšetrovanie celej korupčné kauzy.

Dwyer od začiatku odmietal, že by sa dopustil čohokoľvek nezákonného, ​​napriek tomu bol spoločne s niekoľkými ďalšími ľuďmi obvinený políciou a stál pred súdom. Ako to americký právny poriadok umožňuje, žalobcovi mu ponúkli dohodu – prizná sa k jedinému úplatku, rezignuje zo všetkých pozíciach a pomôže s ďalším vyšetrovaním výmenou za nízky trest vo výške päť rokov. Dwyer dohodu odmietol s tým, že jeho nevina sa preukáže na súde.

Ale súd ho na konci roka uznal vinným a odsúdil ho k 55 rokom väzenia a vysokej pokute. Definitívny rozsudok mal byť vynesený 23. januára a bolo jasné, že nedoznie žiadnych veľkých zmien.

Dwyer ohlásil tlačovú konferenciu, ktorá sa konala v Harrisburgu. Na papier si napísal svoj prejav, ktorý čítal novinárom. Opäť v ňom tvrdil, že je nevinný a súd nezohľadnil dôkazy svedčiace v jeho prospech. Keď sa dostal na poslednú stranu, všetci znervózneli. Povedal, že umrie v úrade, ktorý zastával, pretože sa ničoho nedopustil. Hodlá zomrieť práve teraz a poprosil všetkých, ktorí majú zlý žalúdok, aby radšej odišli. Potom ešte uviedol, že dúfa, že jeho obeť nebude zbytočná. Vytiahol revolver a prestrelil si hlavu.

Amerika bola v šoku. Vysielanie z konferencie nebolo prenášané naživo, takže veľa televíznych staníc ukázalo divákom len časti bez osudného výstrelu. Aj tak to bola šialená záležitosť. Mnoho ľudí verilo, že Dwyer je nevinný. Na očistenie Dwyerova mená došlo až v roku 2010, keď vo filmovom dokumente o jeho živote uviedol kľúčový svedok v jeho prípadu, William Smith, toho času sám vrcholný politik, že klamal, aby zatiahol Dwyer do úplatkárskej kauzy a sám si tým znížil trest. Jeho žene hrozilo takisto stíhanie a ak by vypovedal proti Dwyer, žalobcovia sľúbili, že jeho ženu stíhať nebudú. Tak sa úplne nevinný človek dostal na zoznam popredných účastníkov korupčné kauzy. Ako sa navyše ukázalo, úplatkárskej praktiky jeho smrťou neskončili a stať Pensylvánia bol ešte dlho postihnutý množstvom podobných káuz, kedy politici a podnikatelia si išli vzájomne na ruku. Nič, čo by sme nepoznali ani u nás.

Len pre silne povahy video z priameho prenosu.