Cateringový kráľ zahynul v hydroplánu aj s rodinou. Zamestnával pol milióna ľudí

1511

Výkonný riaditeľ firmy Compass, ktorá je najväčšou cateringovou spoločnosťou na svete, zomrel na Silvestra pri leteckej nehode neďaleko Sydney. V hydropláne boli spolu s Richardom Cousinsom ​​jeho dvaja synovia, dcéra a snúbenica. Všetci vrátane pilota pri nehode zomreli.

Informáciu potvrdila austrálska polícia z Nového Južného Walesu. Príčina nehody zatiaľ nie je známa. Podľa agentúry Reuters môžu byť prvé výsledky vyšetrovania zverejnené do jedného mesiaca.

Let bol súčasťou cesty, ktorú zabezpečovala austrálska letecká spoločnosť Sydney Seaplanes. Pilot Gareth Morgan za sebou mal viac ako desať tisíc hodín letov, predovšetkým s hydroplánmi. Spoločnosť nemala žiadnu nehodu od svojho vzniku v roku 2005. Po nedeľnom páde lietadla, ale svoju činnosť dočasne pozastavila.

„Sme hlboko šokovaní a zdesení touto strašnou správou,“ povedal Paul Walsh, predseda Compass. „Bola pocta poznať Richarda osobne a niekoľko posledných rokov s ním pracovať. Bol známy a rešpektovaný pre svoju ľudskosť a štýl, ktorým transformoval Compass v jednu z vedúcich britských spoločností.“


Päťdesiatosemročný Cousins ​​viedol spoločnosť Compass, ktorá po celom svete zamestnávala 550 tisíc ľudí, vyše 11 rokov. Stravovacie služby poskytovala rôznym organizáciám vrátane amerického maloobchodného reťazca Costco, technologické spoločnosti Qualcomm, University of Houston alebo štadión, v ktorom sídli basketbalový tím Utah Jazz.

 Súdne  spory 

Cousins ​​sa spoločnosti ujal v čase, keď bola zapletená do korupčného škandálu. V ňom bola obviná z podplatenie úradníka OSN, aby získala zmluvy pre zásobovanie mierových jednotiek. Súdne spory spoločnosť stáli celkovo 39 miliónov libier.

Za dobu vedenie Cousinsom sa tržby spoločnosti viac ako zdvojnásobili, prevádzkový zisk narástol štvornásobne. Pre profesijné úspechy ho magazín Harvard Business Review menoval jedenástym najlepším výkonným riaditeľom na svete.

Minuloročné tržby Compass boli 22,9 miliárd libier, zisk predstavoval 1,7 miliardy. Firma ovláda desať percent stravovacích služieb na svete a pôsobí v 50 krajinách sveta. Ročne vydá cez 5,5 miliárd jedál.
Cousins ​​mal spoločnosť opustiť na konci tohtoročného marca. Jeho nástupcom sa mal stať Dominic Blakemore, ktorý doteraz zastával pozíciu hlavného prevádzkového riaditeľa Európy. Kvôli Cousinsovej smrti sa ale Blakemore ujme pozície okamžite.