Čech v Británii zatkla protiteroristická jednotka, vyrobil si bombu a varič drog!

1516

Čech Vladimír M. (42) je nebezpečný pre verejnosť, aspoň tak sa teraz vyjadril sudca Mushtaq Khokhar. Doma mal zostrojenou bombu a varič pervitínu. Rozhodnutie Kráľovského súdu v Leedse znie jasne: Vladimír si má odsedieť trinásť rokov.

Drogový díler Vladimír M. spôsobil pred rokom 25. júna v anglickom meste Wakefield neuveriteľnú paniku. Kvôli nemu musela špeciálna zásahová jednotka evakuovať celú ulicu. Doma varil pervitín a sám si vyrobil funkčnú bombu.

 Bomba a  arzenál zbraní 

Polícia našla nielen drogy a bombu ale aj útočné zbrane. Podľa súdu je uznaný vinným vo všetkých bodoch obžaloby. „Výbušniny sa nachádzali v husto obývanej oblasti a ich vznieteniu, či už náhodné, alebo úmyselné, mohlo mať tragické následky,“ citoval web BBC šéfa protiteroristickej jednotky Severovýchod Martina Snowden.

 Upozornil  na seba sám 

Na Čecha by sa s najväčšou pravdepodobnosťou neprišlo. Osudovú chybu urobil len pár dní pred evakuáciou ulice. Počas prospešných prác ho totiž natočila verejná kamera pri fajčení pervitínu. Keď sa polícia následne rozhodla urobiť domovú prehliadku, neverila vlastným očiam.

„Pri prehliadke sme si najprv všimli neskutočného chemického zápachu. Našli sme veľa vecí na výrobu drog, vrátane chemikálií a skla,“ povedal žalobca Jonathan Sandiford porotcom.

 Podozrivý  balíček 

Vedľa chladničky sa navyše povaľoval veľmi podozrivý balíček. Bol omotaný čiernou izolačnou páskou, jeho stredom prechádzalo čosi, čo vyzeralo ako rozbuška. Neskôr sa zistilo, že balík bol naplnený sklenenými úlomkami a obsahoval výbušninu zloženú z draslíka, dusičnanu draselného, ​​síry a hliníkového prášku.
Polícia kvôli tejto amatérskej bombe uzavrela ulicu a evakuovala domy v okruhu 100 metrov. Na jej likvidáciu privolala špeciálnu armádnu jednotku CBRN. Vyšetrovatelia zistili, že jeho činy nesúvisia s terorizmom. Ak by sa terorizmus potvrdil, Vladimír by si odsedel mnohonásobne viac.