Peklo sa rozpútalo v ukrajinskom meste Irpin. Rusi tam porušili dohodu o bezpečnom odchode utečencov a pália do civilistov ako na strelnici. Na útek sa dala Tatjana Perebejnosová so svojimi dvoma deťmi Alisou (†9) a Nikitou (†18). Trojica sa snažila opustiť mesto, keď ruskí vojaci zahájili mínometnú paľbu. Rodina zostala ležať na chodníku v kaluži krvi.

Pod masívnou paľbou sa ocitlo ukrajinské mesto Irpin, kde ruská armáda mala zaistiť humanitárne koridory, aby civilné obyvateľstvo mohlo opustiť bezpečne mesto. Avšak práve dianie v Irpine ukázalo, že ruská armáda nedbá dohôd medzi vládami a začala ostreľovať mesto a zabíjať nevinných obyvateľov, ktorí chceli opustiť mesto.

Stále aktuálny Karel Kryl 

Ešte pred pár dňami Tatjana Perebejnosová bola so svojimi kolegami z účtovnej firmy na dovolenke v Gruzínsku a prežívala každodenné starosti. Razom sa ale jej život zmenil na peklo. Po ostreľovaní mesta ruskými vojakmi Tatjana zbalila potrebné veci sebe a svojim deťom a chcela s nimi utiecť z rozbombardovaného mesta. Humanitárny koridor im mal zaistiť bezpečnú cestu. Ruskí vojaci ich ale chladnokrvne zavraždili. Fotografie, ktoré boli zachytené na mieste tragédie, šokovali celý svet. Na snímkach sú vidieť tri bezvládne telá ležiace pri chodníku. Vedľa nich stoja kufre.

Tatjana Perebejnosová

O smrti svojej rodiny informoval na sociálnej sieti facebook Tatjanin manžel Serhej. „Priatelia, dnes mi v Romanovke pri Irpine zabili deti. Vedľa tiel bola zelená prepravka so psami,“ uviedol s tým, že maznáčikovia zrejme ako jediní prežili rodinnú tragédiu. Pridal tiež odkaz svojej zosnulej manželke, že sa ospravedlňuje, že tam s nimi nebol a nebránil ju. Serhejovi sa nakoniec podarilo vypátrať jedného z psíkov, ktorého sa ujal novinár a odviezol ho na veterinu. Mal zranenú labku, ktorú mu museli amputovať. Zraneniu bohužiaľ nakoniec podľahol.

Alison (†9)

Rodina pritom pred štyrmi rokmi utiekla pred bojmi z Donecku, aby začala nový život v Irpine, kde si na predmestí našla dom, ktorý chceli zrekonštruovať. Kolegovia Tatjanu popísali ako ženu s úžasným zmyslom pre humor, ktorá bola „bystrá a vtipná.“ Jeden z kolegov pre britský denník Daily Mail o nej povedal, že bola vždy nápomocná.

Nikita (†18)

„Vždy ste za ňou mohli prísť s tými najhlúpejšími otázkami ohľadom daní, medzinárodných platieb, alebo s čímkoľvek iným. Vždy trpezlivo odpovedala,“ uviedol. „V tých najťažších chvíľach, keď granát zničil ich dom, keď museli spať v pivnici, bola stále taká statočná a nestratila svoj zmysel pre humor. Snažila sa povzbudiť všetkých okolo seba,“ povedal jej blízky priateľ.

Ukryl si Putin svoju údajná milenka Kabajevovú aj s deťmi vo Švajčiarsku?

  • Úrad vysokej komisárky OSN pre ľudské práva dnes uviedol, že od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zdokumentoval smrť 516 civilistov, z toho 37 detí. Zranených bolo 908 civilných osôb. Skutočný počet obetí bude podľa neho zrejme oveľa vyšší.
  • Pracovníci OSN podľa úradu potrebujú mnohokrát niekoľko dní na to, aby počty obetí zaznamenali. Úrad zverejňuje iba tie údaje o civilných úmrtiach a zraneniach, ktoré sám nezávisle overil. Bilancia napríklad nezahŕňa mestá Volnovacha, Mariupol či Izjum, kde sa odohrávajú prudké boje a panuje tu podozrenie na stovky civilných obetí.
  • Kto sú Putinovi nebezpeční vrahovia, Wagnerovci? Tajná légia Kremľa išla po Zelenskom