Chudobní ľudia na Madagaskare lovia lemury. Opičkám hrozí vyhynutie

467

Domorodci ich lovia, aby utíšili hlad, a kvôli nelegálnej ťažbe mizne ich prirodzené prostredie. Bez lesov pritom malí primáty neprežijú, upozornil jeden z vedcov, ktorí sa zišli, aby vypracovali trojročný plán a ohrozené primáty zachránili.

Len 9 druhom lemurov zo 103 nehrozí vyhynutie, vyplýva zo štúdie Medzinárodnej únie pre zachovanie prírody (IUCN). Lemury, rovnako ako tisíce ďalších živočíchov, žijú iba na Madagaskare. Na ostrove, ktorý sa od kontinentu oddelil pred 160 miliónmi rokmi.

Desaťročia výrub stromov a farmárčenie však zničilo 90 percent malagašských lesov. Okolo dvoch tisíc kilometrov štvorcových ich každý rok zhorí pri požiaroch. Zostáva už necelých 50 000 kilometrov štvorcových, uviedol server telegraph.co.uk.

„Ak to tak pôjde ďalej, do dvadsať alebo dvadsaťpäť rokov tu nebudú žiadne lesy, a tým pádom žiadne lemury,“ povedal AFP odborník na primáty Jonah Ratsimbazafy.

Za posledné štyri roky Madagaskar paralyzovala politická aj občianska kríza. Podľa Svetovej banky žije 92 percent obyvateľov Madagaskaru za menej než dva doláre na deň. Miestny čím ďalej viac nelegálne rúbu drevo a snažia sa hľadať zlato, aby prežili. Hlboko v lesoch zase zabíjajú lemury a jedia ich. „Je to oveľa jednoduchšie, než chytať vtáky,“ hovorí ďalší z vedcov Tovonanahary Rasolofoharivelo.