Čínsky Schindler zachránil tisíce Židov. O hrdinstve mlčal až do smrti

555

   Vydával im víza a pomáhal s vycestovaním z Európy. Za svoje hrdinstvo si vyslúžil prezývku čínsky Oscar Schindler.

    Keď Feng-Šan Ho v roku 1997 vo svojich 96 rokoch zomrel, do hrobu si so sebou vzal jedno veľké tajomstvo. Počas života sa nikdy nezmienil o svojich hrdinských činoch, ktoré konal za zverstiev 2. svetovej vojny. Nezveril sa nikomu. Svojej manželke, deťom ani priateľom.

    Ho v rokoch 1938 až 1940 pracoval ako čínsky konzul na veľvyslanectve vo Viedni. Počas týchto rokov zachránil tisíce Židov pred istou smrťou v koncentračných táboroch. Trpezlivo im, napriek svojim nadriadeným, vystavoval potrebné cestovné doklady a pomáhal im aj so samotnou cestou ďaleko od hrôz nacistického Nemecka.

    Mnohí ho označujú za čínskeho Oscara Schindlera. „Bol to pravdepodobne prvý diplomat, ktorý podnikol také kroky k záchrane Židov,“ uviedol pre server CNN historik Sü Sin. Zatiaľ čo ostatné krajiny sa udeľovania víz pre Židov bránili v strachu pred trestom zo strany Nemecka, Ho bez strachu pomáhal.

    Nacisti dokonca v jednej chvíli zistili, že budova čínskej ambasády je vlastnená mužom s židovským pôvodom. Budovu preto obratom zabavili, Ho si však za svoje peniaze prenajal iný dom a ďalej pokračoval vo vydávaní víz. „Taký proste bol – plný zmysle pre princípy, priamy a zásadový,“ spomína na svojho otca Manly Ho, ktorá sa v posledných rokoch snaží upozorniť na hrdinské činy svojho otca.