Do vesmíru za zlomok ceny: Kanaďania pracujú na 20kilometrovéj veži s výťahom

1053

    „Samostatná budova vesmírneho výťahu slúžiaca ako odletová plošina pre náklad, turistov, vedecký výskum a komunikáciu“ – tak popisuje kanadská firma Thoth Technology svoj najnovší americký patent (US9085897). Dvadsať kilometrov nad zemou síce ešte vesmír nezačína (hranica je určená na 100 km, ISS obieha vo výške cca 400 km), ale doprava z takto vyvýšeného letiska na orbit by pochopiteľne bola oveľa jednoduchšia a ušetrila by približne tretinu nákladov na palivo.

       „Do výšky 20 kilometrov by astronauti vyjazdili elektrickým výťahom. Z plošiny na vrchu veže potom môže vesmírna loď na obežnú dráhu odletieť bez prídavných nádrží,“ opisuje autor patentu, Brendan Qiune z Thoth Technology. Firma zatiaľ ponúka rôzne technické riešenia súvisiace s lety do vesmíru, žiadne z tých doterajších sa ale meradlom zďaleka nepribližuje tejto obrovskej konštrukcie.

    V patente Quine zdôrazňuje, že doprava pomocou raketového paliva je veľmi neefektívna. Jeho výťah počíta s generovaním vlastnej elektrickej energie zo vzdušného prúdenia, ktoré by aspoň čiastočne pokryla náklady na prevádzku elektrických výťahov. Vesmírnym lodiam smerujúcim na orbitu by úplne odpadla vertikálna fáza letu.