Elitná jednotka ostreľovačov má na konte 524 zabitých nepriateľov! Rusov lovia „Duchovia Bachmutu“

287

Ukrajinské sily sa pokúšajú získať späť mesto Bachmut. Súčasťou tohto plánu sú aj elitné jednotky zvané Duchovia Bachmutu, ktoré operujú v noci, píše britský spravodaj BBC.

Ich veliteľom je muž zvaný Duch. Ich základňa sa nachádza na periférii mesta. „Moja volacia značka je Duch. Keď sme začali terorizovať Bachmut, dostali sme meno Duchovia Bachmutu,“ povedal veliteľ elitných jednotiek.

Základňa jednotky je už v dosahu ruského delostrelectva. Duch neucukol, keď blízko pristál granát. „Delostrelectvo vždy ľudí znepokojuje,“ povedal. „Pred delostrelectvom sa môžete ukryť, ale nie pred ostreľovačom.“

Duchovia sú tím zhruba 20 vojakov, ktorí v Bachmute operujú posledných šesť mesiacov. Často lovia veľmi hodnotné ciele. Novinár sa Ducha spýtal, koľko jeho tím zabil ľudí. „Máme potvrdené číslo 524, 76 som zabil ja,“ odpovedal.

Nie každý si však vedie štatistiku. Kuzja, ostreľovač pre dnešnú noc, povedal: „Nie je byť na čo hrdý. Nezabíjame ľudí, zneškodňujeme nepriateľa.“ Pred vojnou pracoval v továrni. Povedal, že nikdy nemal rád zbrane, ale cítil, že musí brániť svoju krajinu.

„Každá misia je nebezpečná, ak urobíme chybu, nepriateľ nás môže zasiahnuť. Samozrejme mám strach, iba hlupák by nemal,“ dodal Kuzja.

Ukrajina hlási rekordný zásah! Ostreľovač zastrelil dvoch okupantov takmer z troch kilometrov!

 Vnútri  misie 

Dnešnú noc ho bude sprevádzať Taras. Kusch je vodič, ktorý ich privezie čo najbližšie k frontu. Odtiaľ potom dvojčlenný tím bude musieť ujsť viac ako míľu, aby došiel k cieľu. Medzitým Duch zostane na základni po boku nováčika, ktorému hovoria Brit.

Najmladší člen jednotky dostal meno kvôli svojmu tréningu vo Veľkej Británii. Zatiaľ nemá potvrdený žiadny zneškodnený cieľ. Duch povedal, že si sám vyberá každého člena tímu na základe ich „ľudskosti a vlastenectva“ skôr než na základe ich vojenských skúseností či zručností.

Keď sa začne stmievať, tím vlezie do svojho obrneného vozidla Humvee. Vodič Kusch upozorní na to, že časť cesty je stále pod paľbou ruského delostrelectva. Potom, čo naštartuje auto, sa všetci prekrižujú. Kusch z mobilu pustí nejaký ukrajinský rapový song, ktorý ich motivuje. Zároveň potom nie je toľko počuť ostreľovanie.

Príbeh ako z Ramba! Kde v divočine rozpútal peklo

Tím míňa pol tucta zničených ukrajinských obrnených vozidiel. Po stranách sú mínové polia. O dvadsať minút neskôr sa vozidlo zastavuje, Kuzja a Taras vystupujú a miznú medzi stromami. Kusch na nich zavolá: „Boh s vami!“ Potom sa vráti do vozidla a ide späť, ale cestou späť zasiahne šrapnel pneumatiku.

Zvyšok cesty je nervy drásajúce. Keď konečne vodič s novinármi dorazí na základňu, ukazuje kus zubatého kovu, ktorý roztrhol pneumatiku.

Vnútri základne je potom tma, ostreľovanie ustalo. Medzitým tím úzkostlivo počúva vysielačku a čaká na správy od tímu ostreľovačov. Kusch a Brit prichádzajú.

Žoldnier z Wagnerovej jednotky len deň po návrate z fronty v Rusku znásilnil dvojicu školáčok

Duch volá svojej sedemročnej dcére. Má ju pustenú nahlas, keď hovorí: „Milujem ťa, oci.“ Na chvíľu sa zdá byť všetko normálne, ale Duch ju už naučil, ako demontovať zbraň.

O sedem hodín neskôr po troche spánku ide Humvee späť pre Kuzju a Tarasa. Úľava pri návrate na základňu je hmatateľná. Kuzja povedal: „Jeden výstrel, jeden cieľ.“

Povedali, že išlo o ruského guľometčíka, ktorý ostreľoval ukrajinské jednotky blízko frontu. Teraz budú duchovia do ďalšej nočnej misie odpočívať. „Som šťastný, že som späť a že sú všetci nažive,“ povedal Kuzja.

Počas posledných šiestich mesiacov však bolo niekoľko členov tímu zranených, vrátane veliteľa Ducha. Žiadny z nich však neprišiel o život. „Každá misia môže byť posledná, ale robíme ušľachtilý skutok,“ povedal Duch.

Malý tím ostreľovačov nemôže vyhrať vojnu ani dobyť Bachmut. Veria však, že majú nejaký vplyv. Kusch povedal, že to má psychologický vplyv na nepriateľa – loviť jedného ruského vojaka po druhom z miesta, ktoré nie je vidieť a so zvukom, ktorý nie je počuť.