Päť najlepších snowboardistov sveta prichádza na Aljašku, kde sa koná extrémny závod v snowboardingu. Svoje sily si zmerajú v najnepristúpenejšom teréne – až na samých vrcholoch zasnežených aljašských hôr. Behom príprav na prvý zjazd sa skupina zbližuje, poznáva svoje životné príbehy a odlišné názory. Začínajú vznikať priateľstvá, ale aj rivalita. Každý z nich má k závodu iný dôvod…

Shawn Farmer ( 41)
je jedným z prvých snowboardistov, ktori sa odvážili do vysokohorského terénu vo Valdezu. Pomáhal definovať začiatky snowboardingu a ukazoval cestu svojim nasledovníkom. Nikdy nedbal na to, či mu snowboarding vynesie niečo viac,než len dokonalý pôžitok z jazdy. 

Nick Perata (39)
patrí medzi ďalšie veľké legendy snowboardingu. Je jednou z prvých tvári, ktorú si verejnosť začala spojovať s profesionálnou podobou tohto športu. Je živým pamätníkom snowboardingu a jedným z tých, ktorí stáli na začiatku súťaže „King of the Hill Snowboarding“.

Terje Haakonsen (31)
si vyslúžil prezývku „Michael Jordan snowboardingu“. Je považovaný za najslávnejšieho a najtalentovanejšieho snowboardistu súčasnosti. “

Hannah Teter  (18)
je najmladšia a je jediné dievča v partii. Požiadali ju, aby sa objavila vo filme, pretože reprezentuje budúcnosť snowboardingu.

Shaun White (19)
patrí k najlepším freestylovým jazdcom a najpopulárnejším snowboardistom sveta. Podobne ako Hannah Teter sa venuje disciplíne U-rampa. Na ZOH 2006 patril k najzaujímavejším a najtalentovanejším účastníkom a v rámci svojej disciplíny dosiahol vzhľadom k svojmu veku mimoriadne úspechy.

shutterstock_417794 snowboard

História  snowboardu
Snowboard je doska fixne upevnená k nohám uživateľa, určená k športovému využitiu na snehu. Štandardne je dlhá približne 1,5 m a široká 30 cm, inak sa samozrejme veľkosť líši podľa individuálnych preferencií záujemcu. Prvé pokusy „surfovať“ na snehu sa v USA objavili už v roku 1920. Pre snowboarding je zlomový rok 1965, kedy Shermen Poppen spojil dve lyže a vytvoril tým promodel snowboardu, ktorý bol pomenovaný „snurfer“, pretože jazda na ňom sa podobala skôr surfovaní na vode. V roku 1977 začal Jake Burton vyrábať snowboardy s vlastným typom viazania. Tom Sims o pár rokov neskôr začal pracovať na zdokonaľovaní snowboardu, zaviedol laminátovú konštrukciu s dreveným jadrom (vyššia odolnosť dosky, lepšie jazdné vlastnosti) a oceľové hrany, vďaka ktorým bolo možné používať snowboard i na tvrdom snehu. V 90. rokoch sa snowboarding stáva masovou záležitosťou a vývoju nových technológií sa chopili aj známe skateboardové koncerny. Vďaka nim sa vybavenie pre snowboarding rozrastá s nebývalou dynamikou.