Fico čelí trestnému oznámeniu kvôli výrokom o migrantoch a moslimoch

1092

    Slovenský premiér Robert Fico čelí trestnému oznámeniu za svoje výroky o migrantoch. Napísal to v utorok slovenský noviny Denník N s odvolaním sa na vyjadrenie generálnej prokuratúry, podľa ktorej bolo oznámenie podané prostredníctvom e-mailu v nedeľu. Kto trestné oznámenie na Fica podal, nie je známe.

Generálna prokuratúra uviedla, že oznámenie bude vybavené štandardným spôsobom. Trestné oznámenie pre podozrenie z hanobenia rasy, národa a presvedčenia a z podnecovania k rasovej, národnostnej a etnickej nenávisti sa podľa Denniky N týka Ficových výrokov z minulého týždňa, kedy slovenský premiér v reakcii na sexuálne útoky na desiatky žien v Kolíne ohlásil prísnejší postup Bratislavy voči migrantom.

Fico vtedy okrem iného tvrdil, že za útoky v Nemecku stáli migranti a prisťahovalcami a že Slovensko neurobí žiadne rozhodnutie, ktoré by viedlo k možnosti vzniku ucelenej moslimskej komunity na slovensku.

V súvislosti s utečencami Fico tiež povedal, že myšlienka multikultúrnej Európy zlyhala a že ľudia s odlišnými tradíciami a náboženstvom sa podľa neho nedajú ľahko integrovať.

Slovenské médiá pripomenuli skoršie vyjadrenie slovenského policajného prezidenta Tibora Gašpara, podľa ktorého sa premiér Fico trestného činu nedopustil. „Všetko je potrebné vnímať v kontexte, ako je to povedané. Nemyslím si, že sa naplnila skutková podstata trestného činu,“ povedal Gašpar minulý týždeň.

Slovenského premiéra Fica za jeho výroky k migračnej kríze opakovane kritizovala opozícia a časť médií, podľa ktorých premiér zneužíva tému v súčasnej kampani pred marcovými parlamentnými voľbami. Väčšina Slovákov v skoršom prieskume verejnej mienky vyjadrila obavy z príchodu utečencov do Európy.