Francúzsky veľvyslanec: Slovensko je dynamická a modernizujúca sa krajina

768

V rozhovore pre TASR to konštatoval veľvyslanec Francúzskej republiky na Slovensku Jean-Marie Bruno. Hodnotil prvý rok svojho diplomatického pôsobenia v krajine pod Tatrami a zdôraznil, že sa v nej „cíti veľmi dobre“.
Na prvom stretnutí s novinármi, vysokoškolskými pedagógmi a všetkými, čo sa zaujímajú o Francúzsko a frankofóniu, v októbri 2010 podčiarkol, že bolo jeho túžbou pôsobiť v Slovenskej republike a prezident Francúzska Nicolas Sarkozy mu túto možnosť doprial.
Kariérny diplomat Bruno prvý rok svojej diplomatickej činnosti v SR hodnotil slovami, že sa „úplne splnili jeho očakávania“ a „je ďaleko od sklamania, práve naopak!“. Váži si nekomplikovanosť Slovákov, ich priamočiary a priateľský charakter.
Ako ďalej uviedol, prebrázdil Slovensko, jeho mestá i dedinky. Vyjadril nádej, že mu stále ostáva dosť miest, ktoré chce rozhodne navštíviť. Avšak už za prvý rok pôsobenia si o krajine vytvoril pomerne dobrú predstavu. Okrem diplomatických stykov v Bratislave mal počas svojich ciest možnosť stretnúť sa s miestnymi poslancami, študentmi, učiteľmi, predstaviteľmi rôznych neziskových organizácií i riaditeľmi závodov.
Napriek regionálnym rozdielom a problémom, ktoré treba riešiť, ako napríklad problematiku rómskej menšiny, nadobudol veľvyslanec Bruno dojem, že Slovensko je dynamická krajina, ktorá napreduje, modernizuje sa a je úplne integrovaná do EÚ. „Buďte si istí, že sa vo vašej krajine cítim veľmi dobre,“ akcentoval Jean-Marie Bruno.
Na otázku TASR, či vidí priestor na hlbší rozvoj francúzsko-slovenských vzťahov, najmä v politickej oblasti či pri rozvoji regiónov, vyzdvihol „excelentnú spoluprácu medzi Francúzskom a Slovenskom v EÚ. Avšak „je na škodu, že za posledné roky sa nekonalo ešte viac návštev na vysokej úrovni. Spolu s mojím tímom pracujeme na tom, aby sme napravili túto situáciu, ktorá nezodpovedá kvalite našich dvojstranných vzťahov vo všetkých ich oblastiach,“ konštatoval.
Medzi regiónmi a obcami existuje priestor na dvojstrannú spoluprácu už dlhší čas. Partnerstvá medzi slovenskými a francúzskymi samosprávami sa rozvíjali už od čias spoločného štátu Čechov a Slovákov, spolupráca vznikala aj počas neskorších rokov. V súčasnosti už existuje vyše 20 aktívnych partnerstiev medzi francúzskymi a slovenskými regiónmi a mestami. Francúzska strana im prikladá veľkú dôležitosť, lebo tvoria základ občianskej dimenzie v dvojstrannej francúzsko-slovenskej spolupráci.
Veľvyslanec Jean-Marie Bruno začal diplomatickú misiu v SR v októbri 2010. Na Slovensku si prial pôsobiť preto, lebo ide o krajinu v strednej Európe, člena EÚ, eurozóny i schengenského priestoru. Pritom všetky povinnosti vyplývajúce zo vstupu si Slovenská republika splnila rýchlo. Pred príchodom na Slovensko Bruno pracoval v Medzinárodnej banke pre obnovu a rozvoj vo Washingtone (v rokoch 1990-1992), diplomaticky ako prvý radca na veľvyslanectve v Holandsku (2000-2003), ako mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec v Suriname (2004-2007), vysoké posty zastával na ministerstve zahraničných vecí v Paríži.