Futbal: Trapattoni: \"Prehra nie je zaslúžená, Advocaat si overil zloženie tímu

582

Výber Vladimíra Weissa podľahol v Bratislave Bosne 2:3, Rusko vo Voroneži prehralo s Belgickom 0:2 a Írsko v Dubline s Nórskom 1:2. Macedónsko iba remizovalo v albánskom Korče 0:0.
Prehru tímu talianskeho trénera Giovanniho Trapattoniho na modernom Aviva Stadium v Dubline videlo priamo v hľadisku 25.000 fanúšikov. Tých rozjasal už v 5. minúte Shane Long, ktorý premenil pokutový kop za faul práve na neho od Brede Hangelanda. Nóri vyrovnali v 34. minúte, keď mimo šestnástky zahral obranca Stephen Kelly rukou a následný priamy kop poslal z 25 metrov do ľavého horného rohu Morten Gamst Pedersen. Víťazný gól Nórov, ktorí v marci vyhrali nad Slovenskom v Žiline 1:0, zaznamenal v 86. minúte Erik Huseklepp. Trapattoni, ktorému chýbalo viacero zranených opôr, nebol spokojný s výsledkom, ocenil však odvedenú robotu jeho tímu. „Hráčom som povedal ‘dobrá práca“, ale nie som spokojný, lebo sme si nezaslúžili prehrať. Nóri v druhom polčase skoro nevystrelili na bránu až do ich gólu na konci. V ňom sme to boli iba my, kto hral a mali sme šancu Longa, ktorú sme mali premeniť. Mali sme vyhrať. Súper bola ale nebezpečný v protiútokoch a gól sme dostali, keď už boli viacerí naši hráči unavení,“ hodnotil skúsený Talian, ktorý videl v hre Írov aj pozitíva: „Videl som aj viacero dobrých momentov v našej hre. Hráči ako Cunningham a Walters hrali dobre na svojich postoch. Fantastický zápas odohral Shane Long. Je dôležité, že hráva pravidelne a dáva góly. V zápase mal veľa lôpt, hral mimoriadne ofenzívne. Páči sa mi jeho povaha a ak bude aj naďalej hrávať pravidelne v klube, máme nášho útočníka.“
Tréner hostí Egil Olsen má dôvod na radosť, Nóri síce nehrali na EURO už 10 rokov, momentálnu kvalifikáciu majú však dobre rozbehnutú. V H-skupine vyhrali prvé tri zápasy, vrátane duelu s Portugalskom a sú na čele skupiny bez straty kvetinky. Aj v Dubline ukázali dobrú organizáciu. „Mali sme aj šťastie, že sme vyhrali. Protiútok, po ktorom sme dali víťazný gól, bol však perfektný. Íri ma prekvapili, hrali dobre, najmä v druhom polčase. Predpokladal som, že hráči, ktorí nehrávajú v reprezentácii, oslabia mužstvo viac. No hráči, ktorých som predtým nepoznal, hrali výborne a prekvapili ma.“
Nečakala sa prehra Rusov na vlastnom trávniku s Belgickom 0:2. Oba góly hostí zaznamenal len 17-ročný útočník Anderlechtu Brusel Romelu Lukaku. Tréner Rusov Dick Advocaat hodnotil duel triezvo: „Nemôžem byť spokojný s výsledkom, lebo sme prehrali doma pred očami veľkého množstva našich fanúšikov. Ale pre mňa ako trénera, bol zápas zaujímavý a veľa mi ukázal. Museli sme urobiť veľa zmien v zostave a ukázalo sa, ako sa dajú hráči nahradiť v kvalifikačných zápasoch. Všetci hovoria o tom, že nám treba nových hráčov. No my máme 18 či 20 futbalistov, ktorí si dobre robia svoju prácu. A treba to vážne pochopiť. Mali sme štyri až päť šancí streliť gól, ale nepodarilo sa.“
Macedónsko remizovalo v Albánsku 0:0, hoci v zápase si oba tímy vypracovali dostatok šancí. Hosťujúci Kristijan Kirovski mal veľkú príležitosť v 29. minúte, jeho hlavička si ale cestu do siete nenašla. Domáci sa nepresadili ani v 46. minúte, keď strieľal zo 6 metrov Hamdi Salih, blysol sa ale brankár Edin Nuredinoski. Macedónci tak majú s Albánskom vo vzájomných dueloch bilanciu štyri výhry, dve remízy a jednu prehru. Arménsko a Andorra, ďalší so súperov Slovenska v boji o EURO 2012, v stredu do hry nezasiahli.