Hororový požiar obchodného centra priniesol zatiaľ 64 mŕtvych a 11 nezvestných

1596

Najmenej 64 obetí na životoch si vyžiadal požiar nákupného a zábavného centra v Kemerovo na Sibíri. Oznámila to agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na miestne krízový štáb.

Podľa ruskej agentúry je medzi mŕtvymi najmenej deväť detí. Záchranári pátrajú ešte po 11 nezvestných. „Môžu byť v kinosálach, ktoré sa prepadli zo štvrtého na tretie podlažie,“ uviedla agentúry.

Požiar obchodného a zábavného centra v Kemerove na Sibíri prepukol ešte v nedeľu, uhasiť sa ho podarilo až v pondelok. Záchranári sa následne pustili do rozoberania trosiek v pátraní po nezvestných.

„Požiar bol uhasený, začalo rozoberanie trosiek. Dym nad obchodným centrom prakticky zmizol. Hasiči ešte polievajú vodou tlejúci konštrukcie, aby nepripustili opätovné rozdúchanie plameňov,“ uviedol v pondelok ráno hovorca štábu. Podľa agentúry TASS sa však neskôr oheň v zničenom objekte znovu rozhorel, z budovy stúpal čierny dym a plamene likvidovali hasiči.

Medzi detskými obeťami je aj jedenásťročná príbuzná gubernátora Kemerovskej oblasti Amana Tulejeva. Úrady sľúbili zaplatiť pohreby, ako aj vyplatiť rodinám obetí po milióne rubľov (asi 14 200 eur).

 Zúfalí ľudia  skákali z okien 

Požiar sa centrom zrejme veľmi rýchlo rozšíril. Strašné zábery z miesta incidentu zachytávajú zúfalých ľudí, ktorí sa pred plameňmi snažia utiecť skokom z okien. V mestských nemocniciach je podľa agentúry Interfax najmenej 12 zranených, z toho dvaja sú v ťažkom stave.

Kvôli požiaru boli zadržaní štyria ľudia, vrátane riaditeľky centra Nadeždy Suddenokovovej, ktorá je medzi vyšetrovanými. V médiách sa už objavilo, že požiar sa vyšetruje podľa paragrafov o usmrtení z nedbanlivosti, o porušenie požiarnych predpisov s následkom smrti a o poskytovaní služieb nevyhovujúcich požiadavkám bezpečnosti.