Hviezda KHL, Ilia Kovaľčuk hrozí útekom do NHL.

786

nehrá, a navyše bol zbavený kapitánskeho céčka. Jeho reakcia?

Vyhráža, že sa vráti do NHL.

Petrohrad nezačal play-off KHL dobre a v prvom zápase osemfinále podľahol Jaroslavli 2: 3 v predĺžení (víťazný gól dal Čech Jiří Novotný). A Kovaľčuk sa výrazne podpísal pod druhú bránku súpera – stratil totiž puk pri výjazde z tretiny a potom iba veľmi laxne bránil.

Kouč Sergej Zubov, dlhoročný ťahúň Dallas Stars, sa s hviezdou nepáral a vyradil Kovaľčuka z kádra. Výkony a prístup štedro plateného útočníka ho zrejme iritovala už dlhšiu dobu a ďalšie zbytočnú chybu nezniesol. Oznámil, že Kovaľčuk bude ďalej trénovať sám a do budúceho stretnutia nenastúpi.

Odvážne rozhodnutie sa vyplatilo. Petrohrad v ďalšej zápasoch vyhral 5:3 a 3:0, čo len potvrdilo, že Kovalčukov vplyv na výkony tímu nebol tak zásadný. Vo štvrtok klub oznámil, že Kovaľčuk už nie je kapitán.
To už však bolo na slávneho Rusa príliš. Takúto potupu si nemohol nechať páčiť. Podľa ruského novinára Aivis Kalniņš vedenie SKA odkázal, že ak ho do dvoch dní nevráti do zostavy, odíde do Ameriky.

Šéfovia sa však jeho varovanie nezľakli, kouč Zubov Kovaľčuka do zostavy nevrátil a Petrohrad aj bez neho pridal ďalšie víťazstvo.

Opustiť Rusko by asi nebol problém, ale čo potom.

Podľa Kalnište má Kovaľčuk údajne v zmluve klauzulu, ktorá mu umožňuje kedykoľvek odísť, respektíve vypovedať zmluvu. Pravidlá KHL sa naň teda nevzťahujú.

Lenže návrat do NHL by bol ďaleko komplikovanejší. Kovaľčuk v roku 2010 podpísal s New Jersey Devils zmluvu, ktorá mu zabezpečovala 100 miliónov dolárov na 15 rokov.

Už po troch rokoch však od zmluvy dobrovoľne odstúpil a náhle odišiel z NHL.

Bill Daly, zástupca komisára zámorskej súťaže, tvrdí, že existuje mnoho variantov, ako môže 32-ročný Rus znovu hrať v NHL.

„Ale kým on nevyjadrí túžbu tu hrať a nepodpíše zmluvu, nemá cenu teraz hovoriť, aké pravidlo by sme v jeho prípade aplikovali,“ uviedol Daly. „Na druhej strane by som chcel povedať, že hráčska práva stále vlastní Devils.“

Tu sú tri možnosti Kovalčukova comebacku, ktoré sa objavili na zámorských serveroch:

1. Ak by všetkých 30 tímov NHL súhlasilo, bude Kovaľčuk zaradený na listinu voľných hráčov.
2. Ak by rok vypadol z profesionálneho hokeja, stačil by potom súhlas bývalého zamestnávateľa z New Jersey.
3. Ak by počkal do apríla 2018 (bude mu 35 rokov), stane sa nechránených voľným hráčom a bude si ho môcť vybrať akýkoľvek celok z NHL.

Experti myslia, že v tejto sezóne ešte Kovaľčuk z Ruska neodíde. Prípadná rokovania však môžu pokračovať v lete.

Slávny hokejista možno bude chcieť napraviť svoju povesť zbeha a zradcu.

Otázka je, ako sa teraz vyvinie situácia v Petrohrade. Podľa posledných správ sa vzťah medzi hráčom a jeho šéfov trochu upokojil. Ovšem SKA pridalo štvrtú výhru znova bez „nehrajúceho kapitána“ Kovaľčuka.

Objaví sa v zostave? Alebo už nikdy?

V ruských médiách sa špekuluje, že celú vec má na svedomí reprezentačný tréner Oleg Znarok, s ktorým sa údajne dostal do konfliktu. Znarok má dobré vzťahy so šéfmi bohatého celku, odstaveného Kovaľčuka by tak nemusel nominovať na domáce majstrovstvá sveta.

Po sezóne by potom mohol ruský hokejista rozviazať s Petrohradom zmluvu, čo by ho stálo milión dolárov. Situácia každopádne zostáva zložitá …