Indonézia neodloží popravu pašerákov. Na trest smrti máme právo, tvrdí

674

Prezident Widodo zároveň varoval ostatné krajiny, aby sa nevmiešavali do indonézskeho práva užívať a vykonávať trest smrti, napísala agentúra Reuters. Kedy sa bude poprava konať, indonézske zdroje nespresnili.

    „Musím dôrazne vyhlásiť, že by nemalo dochádzať k žiadnej intervencii proti trestu smrti, pretože je naším zvrchovaným právom presadzovať svoje zákony,“ povedal indonézsky prezident novinárom.

Widodo dodal, že mu kvôli trestu smrti telefonovali vrcholní predstavitelia Francúzska, Brazílie a Holandska. Súd krátko pred prezidentovým vyhlásením zamietol odvolanie dvoch Austrálčanov, ktorí sú medzi jedenástimi ľuďmi čakajúcimi teraz na popravu. V jedenásťčlennej skupine je ešte päť ďalších cudzincov z Francúzska, Ghany, Brazília a Nigéria. Trest smrti v Indonézii vykonáva popravčia čata.

Austrálčania Andrew Chan a Myuran Sukumaran, ktorích v najbližšej dobe čaká poprava, patrí podľa spravodajského webu RT do skupiny Bali 9. Deväť Austrálčanov totiž v roku 2005 zadržala polícia na indonézskom ostrove Bali potom, čo chceli z krajiny prepašovať cez osem kilogramov heroínu v hodnote približne troch miliónov dolárov.