Brutálna vražda dievčatá v Prahe

Zabil svoju priateľku, utiekol a potom útočil ešte dvakrát! Štátna zástupkyňa vo štvrtok navrhla pre Cyperčana sýrskeho pôvodu Jawada Mansoura 12 rokov väzenia za to, že v roku 1999 dobodal v pražskom byte svoju mladú družku z Ukrajiny. Za brutálne útoky na dve ďalšie družky bol vo svojej domovine síce odsúdený, české súdy na neho však musia hľadieť ako na netrestaného. Na jeho skutok sa navyše vzťahuje starý, miernejší trestný zákon. Muž vinu popiera, ženu vraj zabili členovia palestínskeho odboja.

Dobodal ju pred 18 rokmi Cyperčanov sýrskeho pôvodu?

Dvadsaťročná Ukrajinka prišla o život 3. alebo 4. júla 1999 v prenajatom byte v Kodanskej ulici v Prahe 10. Jej telo našla upratovačka. Dievča zomrela po zvlášť surovom útoku, ktorý vedľa škrtenia zahŕňal 51 bodných a päť rezných rán nožom.
Mansour po vražde odletel domov. Tamojšie úrady následne požiadali o odovzdanie jeho trestného stíhania na Cyprus, potom však prípad napriek urgenciám českej strany na niekoľko rokov zaspal. Následne sa zmenila cyperská ústava, ktorá predtým nepripúšťala vydávanie občanov do cudzích štátov. Cyprus tak nakoniec Mansoura vlani odovzdal do Česka na základe európskeho zatykača.
Cudzinec, ktorý má teraz 61 rokov, obžalobu odmieta. Tvrdí, že s priateľkou mali už dlhší čas pocit, že ich niekto sleduje. Údajne to boli Palestínčania, ktorí mu predtým odovzdali obálku a on ju mal poslať ďalej, čo neurobil. V deň vraždy išiel vraj pred dom pre vodu z pristavenej cisterny, a keď sa vrátil do bytu, našiel v ňom dvoch Palestínčanov a umierajúcu družku, ktorá mala v hrdle zabodnuté dva nože. Skutočnosť, že mal na rukách krátko po vražde rezné poranenia, vysvetľuje Mansour tak, že sa porezal, keď nože z tela priateľky vyťahoval. Znalec z odboru biomechaniky to však označil za veľmi nepravdepodobné.

Chatrná obhajoba

„Obhajoba obžalovaného má veľkú radu trhlín a vzhľadom na vykonané dôkazy bola úplne vylúčená,“ uviedla štátna zástupkyňa Radka Miclíková. Upozornila, že spomenutí Palestínčania sa nemali ako dostať do zamknutého domu, a aj keby sa tam dostali, priateľka by určite bola ostražitá a neotvorila by im dvere od bytu.
Dievča malo subtílne, detskú postavu. „Ak by stála proti dvom mužom, išlo by o krátky proces. Nemala by šancu na akúkoľvek obranu. Člen palestínskeho odbojového hnutia by nepripustil, aby mu kládla niekoľkominútový odpor,“ podotkla žalobkyňa. Zo záveru znalcov i technikov pritom vyplýva, že žena sa bránila intenzívne a dlho, v byte bol navyše pohádzaný nábytok. Spôsob jej usmrtenie svedčí o počínaní v žiarlivosti a afekte.
Z cyperských rozsudkov vyplýva, že dva roky po incidente v Prahe Mansour uškrtil inú mladú Ukrajinka. Dostal 12 rokov väzenia, bol však prepustený predčasne. Potom sa pokúsil zavraždiť ďalšie partnerku – najprv ju bodol do tváre a potom škrtil. V dokonaniu činu mu zabránili svedkovia. Jeho advokátka dnes zdôraznila, že ani recidivista si nezaslúži, aby sa naň vopred hľadelo ako na vínneho.