Južná Kórea vyslovila Severnej Kórei sústrasť po smrti Kim Čong-ila

424

Oznámila tiež, že umožní rodinám prominentných Juhokórejčanov návštevu susedného komunistického štátu.
Do Pchjongjangu nepocestuje kondolovať žiadna oficiálna delegácia zo Soulu, povedal novinárom juhokórejský minister pre národné zjednotenie Ju Wu-ik.
Juhokórejská vláda však povolí navštíviť KĽDR príbuzným bývalého liberálneho prezidenta Kim Te-džunga, ktorý sa v roku 2000 stretol s Kim Čong-ilom na historickom summite, a bývalého šéfa spoločnosti Hyundai Asan Čong Mong-hona, ktorý má obchodné vzťahy so Severnou Kóreou.
Minister Ju dodal, že požiada kresťanské skupiny, aby pri spoločnej hranici nerozsvietili veľké oceľové vianočné stromčeky. KĽDR po nedávnych správach o tomto zámere varovala, že ide o súčasť psychologickej vojny, ktorá vyvolá „nepredvídané dôsledky“.
Pchjongjang v pondelok oznámil, že Kim Čong-il zomrel v sobotu vo veku 69 rokov na zlyhanie srdca v dôsledku nadmerného pracovného zaťaženia a stresu.
Smrť Kima vyvolala medzi politikmi v Južnej Kórei spor o tom, či majú susednej krajine vyjadriť sústrasť.
Zástancovia tohto kroku uviedli, že by to prispelo k zlepšeniu vzťahov, pričom aj KĽDR vyslala smútočné delegácie na pohreby juhokórejských exprezidentov Kim Te-džunga a Ro Mu-hjona. Rozhodnutie Soulu nekondolovať Pchjongjangu po smrti zakladateľa Severnej Kórey Kim Ir-sena v roku 1994 podľa nich naopak poškodilo vzťahy oboch kórejských štátov na dlhé roky.
Tábor odporcov vyjadrenia sústrasti zdôrazňoval, že Pchjongjang sa napriek opakovaným požiadavkám neospravedlnil za vlaňajšie potopenie juhokórejskej vojenskej lode ani delostrelecký útok na ostrov pri hranici. Pri útokoch zahynulo 50 Juhokórejčanov. KĽDR zodpovednosť odmietla.
Zdroj: AP, DPA