Kanadský fanúšik o návšteve v hokejovom Slovane a Slovenska

642

Slovensko má bohatú históriu hokeja.

Do povedomia kanadských priaznivcov hokeja sa Slovensko dostalo najmä zásluhou hráčov pôsobiacich v NHL. Fantastickí bratia Šťastní, Peter Bondra, Miroslav Šatan, Marián Hoosa, Zdeno Chára, Pavol Demitra a mnohí ďalší sú natrvalo zapísaní v histórii súťaže, ale ich nasledovníci už nemajú v tímoch také postavenie. Do histórie Montrealu Canadiens sa zapísal brankár Jaroslav Halák a možno v budúcnosti sa to podarí aj draftovanému Martinovi Réwayovi.

Cestoval som vlakom do Bratislavy z Viedne chcel som vidieť zápas HC Slovana v KHL. Bol som prekvapený, že to bolo len 55 minút medzi oboma hlavnými mestami. Možno by stálo za zváženie založiť v budúcnosti stredoeurópsku Hockey League. Bol som v Bratislave predtým, ale bolo to dávno, Slovensko bolo ešte súčasťou Československa. Je to malé, útulné miesto, nie je preplnené turistami, a Bratislavský hrad dominuje panoráme.

Aréna sa nachádza v modernejšej oblasti mesta na východ od neďalekého historického centra. Zimný štadión Ondreja Nepelu bol nedávno zrekonštruovaný, je síce na zámorské pomery nízky, ale so skvelým výhľadom na ľad z každého sedadla.  Štadión spĺňa prísne európske normy a už hostil majstrovstvá sveta v roku 2011. Aréna je ľahko dostupný električkou alebo autobusom.

Spomenul osobu Milana Vajdu, ktorý má v klube na starosti marketing a previedol hosťa zázemím klubu. Slovan prirovnal ku klubom z NHL Arizone Coyotes alebo Floride Panthers. Sú menšie, ale stále schopné vzbudiť silný dojem a konkurovať tým najväčším. Privítal ma pán Milan Vajda, ktorý má v klube na starosti marketing a previedol ma aj do zázemie tímu. Prirovnal som HC Slovan Bratislava k Arizonským Coyotes alebo Floride Panthers v NHL. Sú menšie, ale stále schopné vzbudiť silný dojem a konkurovať tým najväčším tímom v play-off.

Súper HC Slovan bol tím, ktorému každý rád fandi, ktorý povedal Vajda je druhým obľúbeným tímom mnohých fanúšikov Slovana: Lokomotiv Jaroslavľ. Po tragickej leteckej havárii sa navždy vryl do myslí hokejových fanúšikov po celom svete, klub získa veľkú podporu u mnohých fanúšik z iných tímov v lige.
Lokomotív je jeden z najlepších tímov v KHL, a Slovan s ním bojoval, o účasť v playoff. Zápas len potvrdil, že v Bratislave hral jeden z najlepších tímov súťaže. Hralo sa v rýchlom tempe a individuálna zručnosť bola jasne viditeľná, Slovan bojujúci o play-off sa zameral na defenzívu, postupom času sa snažili súpera prekonať, ale to sa mu nepodarilo a prehral doma tesne 0:1.

Slovan neskôr hral proti Medveščaku Záhreb (20. januára), ktorý sa skončil výsledkom 3:2 pre domácich. Išlo o jeden z najpútavejších súbojov aké som kedy videl (v televízii). V snahe vyhrať tento dôležitý duel tréner Slovana hodil opatrnosť za hlavu a všetko stavil na ofenzívu, hráči zo seba vydali maximum. Dav intenzívne povzbudzoval a pri oslave víťazného gólu v poslednej minúte takmer odnieslo strechu. Ako by to na štadióne vyzeralo, ak by mužstvo postúpilo a predvádzalo také výkony aj v play-off?“

Keď som odišiel z arény, Slovan Bratislava ešte bojoval v ďalších zápasoch o play-off a ja som si predstavoval, aké by to bola v aréna cez playoff. Tím by určite získať podporu z takého výborného fanúšikovského kotla hluku.

Slováci sú hrdí na svoju hokejovú históriu a priam dychtivo a radi rozprávajú cudzincom o úspechoch nášho hokeja. A tiež chcú dokázať, že oni môžu poraziť veľké tímy, pokiaľ ide o niečo dôležité. Budovanie tímu má zaujímavý koncept, ktorý vo výbere má väčšinu slovenských hráčov,  zároveň to môže obmedziť Slovan v niektorých ohľadoch, ale je to prospešné. Vystupuje v očiach verejnosti ako skutočný slovenský tím.

Podobne postavené tímy mali úspech aj v iných športoch, hlavne Baskicko vo futbale s Athletic Bilbao, takže je možné, že miestnych fanúšikov to práve naozaj baví. To tiež dáva miestnym hráčom možnosť hrať doma profesionálne, kde ich pravidelne môžu vidieť priatelia a rodina. že tím podporujú mladých hokejistov
Užíval som si svoj čas v Bratislave enormne, a ak budete mať možnosť ísť do Európy, môžem odporučiť Bratislava pre mnoho dôvodov, medzi nimi históriu a ľadový hokej.

Zeb- Patrik