KOMÁRNO: Boldoghy chce byť naďalej občanom SR

954

Povedal to pre TASR s tým, že dnes sa stretne s právnym poradcom, ktorým sa poradí o ďalšom postupe. 
„Naďalej sa držím svojho stanoviska, že podľa Ústavy SR nemôžu mi odňať slovenské občianstvo proti mojej vôli. Túto vôľu som už prezentoval na viacerých miestach a niekoľkokrát som vyhlásil, že som a budem občanom SR, popri tom, že som aj občanom Maďarska,“ uviedol Boldoghy, ktorý list MV prevzal v piatok (18.11.) v poludňajších hodinách.
„V liste MV stojí, že tým, že som vyjadril vôľu stať sa občanom Maďarskej republiky, som zároveň stratil slovenské občianstvo, bol ukončený môj trvalý pobyt na území SR. Podľa listu táto skutočnosť bola postúpená Nitrianskemu samosprávnemu kraju, polícii, sociálnej a zdravotnej poisťovni, daňovému úradu,“ objasnil podnikateľ a pripomenul, že podľa zákona má 90 dní na to, aby legalizoval svoj pobyt na území SR. „Je to absurdita, ja sa považujem naďalej za slovenského občana, tu som sa narodil, tu žijem, tu podnikám, tu som chodil do školy a tu si plánujem svoju budúcnosť. Maďarské doklady nemám, ani ich žiadať nebudem a sťahovať sa tam nemienim,“ zdôraznil Boldoghy a vyzdvihol, že maďarské občianstvo znamená pre neho symbolický akt. „Všetci moji predkovia sa narodili ako občania Maďarska a v tejto rodinnej tradícii som chcel pokračovať, vyslovene na kultúrnej báze,“ podčiarkol.
Podľa vyjadrenia predsedu Strany maďarskej koalície (SMK) Józsefa Berényiho SMK poskytne podporu a pomoc, ak Boldoghy bude chcieť uplatniť svoje právo prostredníctvom súdu. Vláda Maďarskej republiky protestuje proti odobratiu občianstva podnikateľovi z Komárna.
Hovorca MV SR Gábor Grendel pre TASR povedal, že rezort vnútra sa nevyjadruje ku konkrétnemu prípadu občana, ktorému bolo odobrané štátne občianstvo.