Prelomový rozsudok padol vo štvrtok ráno na Okresnom súde v Děčíne. Tamojší sudkyňa Vladimíra Kodatová sa toho nebála, Ondreja Hována (27) obžalovaného za týranie psa Ronyho, poslala do väzenia natvrdo.

Je to neobvyklý a prelomový verdikt, väčšina sudcov v Česku totiž tyranom zvierat nadeľuje iba podmienky. Sudkyňa Hovánovi vymerala 21 mesiacov vo väznici s ostrahou.

Ďalší Slovák čo nám robí v zahraničí hanbu

Slovák Ondrej Hován sa k Ronymu správal s neskutočnou brutalitou. Opitý a pod vplyvom drog ho v návale zlosti dobodal a porezal nožom, a potom ho ešte zmlátil kovovou nohou od stola. Nariekajúceho psíka potom za chvost odtiahol na záchod, kde ho nechal zavretého dva dni. Na súde tvrdil, že sa len bránil, že ho ešte len odrastené šteňa napadlo. „Chcel som spať, jednal som skratovo,“ povedal.

Vykopnuté zuby, natrhnuté oko, zlomená čeľusť. Majiteľ Ronnyho bol už obvinený z týrania

Sudkyňa s ním ale zľutovanie nemala.

Jeho jednanie, pri ktorom Ronymu skoro odrezal ucho, prerazil obe čeľuste, vyrazil zuby a jedno oko, označila za premyslené, opakované. Keby nezasiahol strážnik, ktorý o nariekajúcim psovi dostal informáciu od jednej zo susediek, bol by zrejme bolestivo umieral niekoľko dní. Hován podľa sudkyňa neprejavil žiadnu sebareflexiu, nezaujímal sa o stav psa a jeho liečbu, ktorú platilo mesto.

„Ľútosť prejavil len sám nad sebou, nie nad tým, čo spáchal,“ povedala sudkyňa, podľa ktorej by u Hována, ktorý bol už v minulosti súdený za majetkovú trestnú činnosť, nemal miernejší výchovný trest efekt. Hován sa proti rozsudku na mieste odvolal.