Kuba pustila z väzenia El Sexta, maľoval Fidela a Raula na chrbát ošípaných

729

Kuba v utorok prepustila na slobodu údajne posledného väzňa svedomia, streetartistu Danila Maldonado, známeho pod pseudonymom El Sexto. Maldonado vo väzbe strávil desať mesiacov po tom, čo bol zadržaný kvôli údajnému „zneuctenie vodcov revolúcie“.

Maldonado čakal na súd kvôli tomu, že na dve prasatá napísal mená Fidel a Raúl. Išlo o narážku na bývalého kubánskeho prezidenta Fidela Castra a jeho brata Raúla, ktorý v čele krajiny stojí teraz.

Medzinárodná organizácia Amnesty International koncom septembra uviedla, že 32-ročný Maldonado je jediným väzňom svedomia na Kube. Dodala ale, že skúma ďalšie prípady.

Maldonado potvrdil, že väzenskí dozorcovia mu ráno povedali, aby si vyzdvihol svoje osobné veci. Po podpísaní niekoľkých dokumentov potom bol po polhodine prepustený.

Kuba prepustila desiatky väzňov na základe tajných rokovaní medzi Kubou a USA, ktoré od decembra podnikali kroky k normalizácii vzájomných vzťahov. Washington pokladal 53 osôb za politických väzňov a ich prepustenie si kládol ako podmienku pre narovnanie vzťahov, vrátane obnovenia vzájomných diplomatických stykov po polstoročí nevraživosti.