L. KOPEČEK: Schválenú novelu zákona smeruje Viktor Orbán do vnútornej politiky

708

Slovenskú reakciu vzhľadom na to, že maďarská strana odmietla rokovania so súčasnou vládnou garnitúrou, považuje za oprávnenú. „Neznamená to však, že je adekvátne to, čo vláda presadzuje. Vzhľadom na to, aká je to citlivá téma, však pravdepodobne nejaká konzultácia žiaduca bola,“ myslí si politológ. Rýchlosť reakcie slovenských predstaviteľov podľa svojho vyjadrenia vzhľadom na fakt, že sa krajina nachádza tri týždne pred voľbami, chápe. „Nie je to však úplne zdravé, pretože slovenská volebná kampaň sa potom stáva diskusiou o tomto zákone a všetky ďalšie veci to tak trochu vytláča na okraj,“ uviedol Kopeček.
      Vzhľadom na to, že zákon začne v Maďarsku platiť až od 1. januára 2011, by sa podľa neho nič nestalo, ak by sa ním slovenská politika začala zaoberať až o niekoľko týždňov. „Na druhej strane je evidentné, že maďarská karta bude využitá vo voľbách maximálnym možným spôsobom,“ konštatoval politický analytik.
      To, že bol zákon v maďarskom zákonodarnom zbore prijatý takmer jednomyseľnou väčšinou, podľa neho vyplýva z toho, akým spôsobom maďarská politika funguje. „Presadil sa tu skôr mainstreamový pohľad na vec – áno, je potrebné spraviť určité gesto pre podporu Maďarov, aj keď to môže v niektorých prípadoch predstavovať skôr komplikáciu,“ podotkol Kopeček.
      Za prijatím zákonnej normy podľa jeho vyjadrenia nemožno jednoznačne vidieť nacionalizáciu maďarskej politiky. „Fidesz nechce a ani nemôže revidovať Trianon, nemôže vrátiť niečo, čo tu bolo pred rokom 1920,“ priblížil politológ. V danom konaní možno podľa jeho slov vidieť skôr kontinuitu politiky maďarských pravicových strán. „Maďarská pravica sa už od 90. rokov v podstate kontinuitne držala predstavy, že my sme národ, ktorý nekončí iba súčasnými hranicami Maďarska. Nebral by som to ako nejaký návrat do medzivojnovej éry, ale skôr ako držanie kontinuitnej línie historicko–nacionálnej agendy,“ zdôraznil politický analytik.
      Vzťahy medzi Slovenskou a Maďarskou republikou sa podľa neho od roku 2006 s istými výkyvmi trvalo zhoršovali. „Tento trend sa po tomto zákone pravdepodobne udrží,“ povedal Kopeček. Ako pokračoval, určitá zmena môže nastať v prípade, že na Slovensku po voľbách vznikne vláda, ktorej súčasťou nebude Smer-SD a SNS. „Pokiaľ by tento variant nastal, mohlo by sa toto polarizované prehadzovanie si loptičky medzi týmito dvoma štátmi trochu upokojiť, moc tomu ale neverím,“ uzavrel Kopeček.