Mafiánskeho bossa zavraždili na operačnom stole!

1014

Šéf jedného mexického gangu, ktorý sa špecializuje na krádeže pohonných hmôt, bol zavraždený na operačnom sále v okamihu, keď si nechával zmeniť črty tváre a odtlačky prstov.

Na svojich internetových stránkach o tom informovala spravodajská stanica BBC. Podľa polície išlo zrejme o dôsledok sporov medzi znepriatelenými kriminálnymi skupinami.

Prípad sa stal v meste Puebla. Ozbrojenci vtrhli na kliniku a Jesúsa Martína, známeho tiež ako El Kalimba, zavraždili počas plastickej operácie.

Martín nie je prvým vodcom zločineckého gangu, ktorý si chcel nechať zmeniť zovňajšok, aby nebol dopadnutý, alebo aby si zachránil život pred svojimi konkurentami. Pred dvadsiatimi rokmi zomrel na pooperačné komplikácie šéf juárezského drogového kartelu Amado Carillo. V roku 2014 sa polícii podarilo chytiť jedného z najznámejších drogových bossov Joaquína Guzmána zvaného Prcek aj napriek tomu, že na úteku výrazne zmenil svoju podobu.

Martín viedol gang, ktorý priamo z potrubia odčerpáva pohonné hmoty a potom ich za polovicu bežnej ceny rozpredáva na rušných cestách. Ropným spoločnostiam tak ročne vznikajú škody rádovo v miliónoch dolárov. BBC pripomína, že toto ilegálne podnikanie je v Mexiku najvýnosnejšie hneď po obchode s drogami. Šéfovia palivových gangov svoj tovar takisto rozdávajú počas rôznych osláv, aby si získali priazeň miestnych ľudí. Tento rok na jar mexický Kongres schválil sprísnenie trestov za krádeže paliva: hrozí za to až 25 rokov väzenia.

Podľa BBC okolo odsávanie pohonných hmôt z potrubia vznikla zvláštna subkultúra, ktorá má dokonca vlastného svätého, ku ktorému sa veriaci modlia a prinášajú mu obete, aby ich ochraňoval a zaistil im blahobyt.