Mečiar bol agent ŠtB a donášal na Dubčeka

1760

Bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar za komunizmu údajne donášal tajnej polícii na jedného z hlavných predstaviteľov Pražskej jari Alexandra Dubčeka. S odvolaním sa na archívne dokumenty Mečiar v minulosti spoluprácu so Štátnou bezpečnosťou (ŠtB) poprel.   

O spolupráci Mečiara s ŠtB vypovedali v 90. rokoch svedkovia pred vyšetrovateľom, ktorý sa zaoberal krádežou tajných spisov z niekdajšieho sídla pobočky ŠtB v Trenčíne. Práve Mečiar bol podľa denníka podozrivý, že po nežnej revolúcii, kedy sa stal slovenským ministrom vnútra, nechal spisy odcudziť.

Mečiar vraj donášal ŠtB v čase, keď bol podnikovým právnikom. K Dubčekovi, symbolu neúspešného pokusu o uvoľnenie spoločenských pomerov v Československu na konci 60. rokov, mal podľa denníka blízko prostredníctvom svojho kamaráta a Dubčekovho švagra Vladimíra Krajčiho.

O spolupráci Mečiara s ŠtB sa špekuluje od pádu komunizmu v Československu. Zväzok na Mečiara čoby kandidáta tajnej spolupráce s krycím menom Doktor bol založený v roku 1985. Zo zachovaných dokumentov ale nie je jasné, či Mečiar s tajnou políciou spolupracoval vedome. Podľa denníka osoba vedená v kategórii kandidáta tajnej spolupráce nemusela o údajnej spolupráci s ŠtB vedieť.

Mečiar, ktorý vo vysokej politike už nepôsobí, v minulosti opakovane tvrdil, že s ŠtB nespolupracoval a že na Dubčeka nedonášal.