Medveď našiel drogovú skrýšu a vyjedol ju, zjedol 40 kilogramov kokaínu a zomrel

923

Medveď, ktorému sa neskôr začalo hovoriť Pablo Escobar, bol na prechádzke lesom v národnom parku Chattahoochee-Oconee. Robil to, čo zvyčajne medvede robia – hľadal jedlo. Keď našiel 40 plastových vriec, zdalo sa mu, že práve našiel veľmi dobrú mlsku.

Lenže vo vreciach bolo 40 kilogramov najčistejšieho kokaínu. Medveď celý obsah zjedol. Ani tak ohromné ​​zviera nemá najmenšiu šancu niečo také prežiť. Zomrel na mieste hneď vedľa vriec. „Jeho žalúdok bol až po okraj plný kokaínu. Neexistuje na svete tvor, ktorý by toto mohol prežiť. Nie je jasné, ako dlho zomieral, ale koniec bol smutný,“ povedal k tomu vtedy jeden z vyšetrovateľov. Podľa neho medveď zahynul na všetko možné, od zlyhania pľúc, cez infarkt až po hypertermiu. Skrátka zfetoval sa tak, ako ešte nikdy nikto pred ním, a zdravotné problémy sa dostavili okamžite a všetky naraz. Aj oficiálne je to doposiaľ najsilnejší príklad drogovej intoxikácie, aký kedy bol zaznamenaný.

Avšak celá vec začala budiť skôr iné otázky. Ako to, že sa kdesi v lesoch národného parku povaľuje kokaín za 15 miliónov dolárov? O veci sa rýchlo dozvedela verejnosť. Medveďa totiž ako prvý našiel reportér denník New York Times, ktorý v parku stopoval pašerákov drog a chcel odhaliť drogový reťazec v Kentucky.

Žena nechala v aute dieťa. Zuby si na neho brúsil medveď, ktorý sa vlámal dovnútra

Všetko sa točilo okolo osoby bývalého tajného agenta od protidrogového oddelenia z Lexingtone Andrewa Thorntona. Ten totiž už v roku 1981 prešiel na druhú stranu barikády a dal sa na dráhu obchodu s drogami. Bol zapletený do mnohých prestreliek, mal svoju vlastnú drogovú organizáciu, sledovala ho polícia aj DEA, bol zatknutý, krátko väznený a znova sledovaný. Niekoľko mesiacov pred smrťou medveďa letel vo svojom lietadle Cessna, ktoré malo poruchu, a Thorton z neho musel za letu vyskočiť. Jeho zoskok ale nedopadol dobre. Thorton dopadol na zem do lesov u Knoxville, pri sebe mal pištoľ, kokaín, okuliare na nočné videnie a niekoľko tisíc v hotovosti. Thorton pád neprežil. Policajti sa ale domnievali, že na palube lietadla bolo oveľa viac drog a že ich Thorton zrejme za letu vyhodil, aby sa pre nich neskôr vrátil.

FBI neskôr potvrdila, že to, čo nebohý medveď zjedol, bol práve kokaín, ktorý Thorton vyhodil z lietadla. Medveď sa tak stal obeťou veľkého drogového obchodu, ale tiež prispel k jeho objasneniu. Po Thortonovom páde FBI zatkla veľa ľudí, ktorí boli súčasťou jeho organizácie. Medveďa, ktorému sa začalo hovoriť Pablo Escobar, nechali vypchať a je dodnes vystavený v Kentucky Fun Mall.