Mladíci pretekali v Berlíne rýchlosťou 160 km / h. Zapríčinili smrť človeka, dostali doživotie

936

Súd to klasifikoval ako vraždu

Nevídaný rozsudok s trestom doživotného väzenia za spáchanie vraždy vyniesol v pondelok krajinský súd v Berlíne nad dvoma šialenými vodičmi, ktorí vlani v centre nemeckej metropoly pretekali a spôsobili haváriu, pri ktorej zomrel vodič iného auta. Verdikt padol v prvostupňovom konaní a nie je zatiaľ právoplatný, informovala agentúra DPA.

Auto ako vražedná zbraň

Súd svojím rozhodnutím vyhovel návrhu rozsudku, ktorý predniesla prokuratúra. Oboch mladých previnilcov vo veku 28 a 25 rokov tiež potrestal súd doživotným zákazom riadenia motorových vozidiel.
Rozsudok nad vodičmi oboch áut súd zdôvodnil tým, že „boli si vedomím toho, že môžu zaviniť smrť“. Ako právne relevantnú skutočnosť spáchania vraždy pritom v tejto kauze uznal, že obe autá boli vražednou zbraňou.
Odsúdení vlani v noci na 1. februára zavinili vážnu dopravnú nehodu. Jeden z nich narazil do auta Jeep, ktorého 69-ročný vodič zomrel. Počas šialenej jazdy prešli mladíci niekoľko križovatiek na červenú a v okamihu zrážky išli rýchlosťou 160 kilometrov za hodinu.
Obhajcovia žiadali pre jedného obžalovaného uznanie viny z neúmyselného zabitia a pre druhého vinu z jazdy ohrozujúce bezpečnosť dopravy. Poukazovali na to, že zámer zúčastniť sa pretekov nemožno zamieňať s úmyslom zabiť a že ich Mandanti boli presvedčení, že všetko budú mať pod kontrolou.