MONITOR: I. RADIČOVÁ: Rozpad EÚ je oveľa väčším rizikom ako jej udržanie

807

Členské krajiny by preto mali hľadať spoločné kompromisné riešenia, pretože problémy jednotlivých štátov majú len nadnárodné riešenia. Konštatovala to v nedeľňajších (30.10.) Otázkach Václava Moravce Českej televízie premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS).
„Sú isté rozdiely aj medzi členskými krajinami eurozóny a EÚ, ale faktom zostáva, že 17 krajín a štátov má spoločnú menu. A zabezpečenie stability spoločnej meny je aj pre ekonomický rast a stagnáciu veľmi dôležité, pretože ten vplyv aj na ČR, ako ste si vypočuli z úst pána ministra financií (Miroslava Kalouska, pozn. TASR), je už dnes očividný,“ poukázala šéfka slovenskej exekutívy.
Hrozba ekonomickej stagnácie, prípadne recesie je bez prijatia potrebných reforiem v krajinách EÚ podľa Radičovej dnes už celkom reálna. „Pokiaľ nebudú zrealizované hĺbkové reformy, hlavne z hľadiska zvýšenia produktivity práce, inovácií, technológií, investícií do vedy a výskumu, pokiaľ sa neposilní výrobný sektor…, tak nemáme šancu vytvárať dostatočné finančné zdroje, ktoré by boli prístupné predovšetkým malým a stredným podnikateľom, ktorí tvoria až 90 percent z celej štruktúry hospodárstva,“ poukázala. Reálna je však podľa Radičovej aj hrozba nárastu extrémizmu, ktorý bude reagovať na zlú hospodársku situáciu. Uskutočňované reformy by mali preto podľa nej prinášať aj rýchle zmeny.
Radičová zároveň priznala, že ľudia už môžu byť unavení zo samotného slova „reforma“. „Od roku 1989 bola jedna zmena za druhou. Zmeny pravidiel hry, reformy, ktoré následne vyžadovali nové reformy… Ja verím, že keď bežný občan počuje slovo reforma, tak mu možno chvíľami prichádza už aj zle a pýta sa oprávnene, prečo zase a prečo opäť,“ uviedla.