MS10-Hokej: Utorok – S Nemcami to bude nepríjemné, tvrdia mladí Slováci -PREHĽAD

838

Bez ohľadu na výsledok duelu s Fínskom bude zápas proti Nemecku mimoriadne ťažký z dvoch dôvodov. Po prvé – Slováci sa na súťažných fórach s Nemeckom v uplynulých rokoch trápia a dokonca prehrávajú, systém ich hre nevonia a tento kolínsky je totálne prepracovaný. Po druhé – Nemci síce udivujú, ale v konečnom dôsledku majú v štyroch rátaných zápasov do E-skupiny len rovnaký počet bodov, lebo napríklad ich víťazstvom nad zachraňujúcimi sa USA sa nepočíta. Štyri body sú na postup do štvrťfinále málo a o to budú nepríjemnejší.
      Nemecko si zaistilo postup do druhej fázy v D-skupine víťazstvom nad Dánskom 3:1, teda v zápase, ktorý bol tiež vyrovnaný, ale domáci v ňom podali najpresvedčivejší výkon. V úvodnom stretnutí celých MS na futbalovom štadióne v Gelsenkirchene zverenci trénera Uweho Kruppa zdolali výber USA 2:1 po predĺžení a aj v súboji s Fínskom predviedli sympatický výkon, no nakoniec prehrali najtesnejším rozdielom 0:1. Účinkovanie v osemfinále odštartovali v stretnutí s Ruskom a ináč suverénna zborná sa s nimi poriadne potrápila, kým si udržala tesné víťazstvo iba o jediný gól 3:2. Lenže v nedeľu večer naopak Nemcov zaskočili precíznym defenzívnym systémom Bielorusi (1:2 pp), ale aj v tomto zápase bolo za čo chváliť. Nemci vyše 50 minút dobývali za stavu 0:1 bránku Mezina a v neutíchajúcej snahe sa im podarilo vyrovnať v poslednej minúte. Následne v obrovskej šanci domácej dvojice zastavil zakončenie mylný verdikt rozhodcu, ktorý určil neexistujúci ofsajd.
      „Sú nepríjemný súper, hrajú výborne v defenzíve. Je to veľmi disciplinované mužstvo. My sme videli nejaké zápasy, je tam stále vypredané a ľudia ich neustále ženú vpred,“ konštatoval pre TASR Marek Zagrapan. Uznanlivo sa na adresu utorňajšieho súpera vyjadruje aj Tomáš Tatar: „Pozeral som v televízii, Nemci hrajú vynikajúco. Oni bránia a naplno idú do brejkov. Nesmieme ich v žiadnom prípade podceniť, budú veľmi nepríjemný súper.“
      Bilancia vzájomných zápasov je celkom vyrovná s miernou prevahou Slovenska. To vyhralo z 38 zápasov 21 a v jednom remizovalo, pričom skóre je 96:89. Naposledy sa súperi stretli v príprave na prebiehajúci šampionát v Ravensburgu, kde zverenci trénera Glena Hanlona zvíťazili 3:2 po predĺžení. Vlani v novembri na Nemeckom pohári sa zase tešili domáci 2:1 po samostatných nájazdoch. Na svetových šampionátoch si krajiny spolu zahrali päťkrát, pričom Slováci vyhrali v troch dueloch, ale ten halifaxský v roku 2008 bol krutý – výsledok 2:4 neskôr znamenal historický pokles do bojov o záchranu v A-kategórii.
      Teraz už takýto prepad mužstvu nehrozí, naopak, štvrťfinále sa v priebehu turnaja vyrysovalo ako zdolateľná úloha. Môže to byť aj na úkor domáceho nadšenia. Po pondelňajšom zápase s Fínskom by mohol byť s mužstvom viac stotožnený a trochu aj aklimatizovaný Miroslav Šatan. Jeho kolega zo zlatých čias slovenského hokeja Richard Lintner ako líder súčasného mladého kolektívu zdôrazňuje: „Miro po hokejovej stránke i po tej ľudskej nám tu obrovsky pomôže. Veľmi si vážime, že po tej ťažkej sérii v play off NHL ešte dokázal nájsť sily dať sa rýchlo dokopy a prišiel za nami.“