Najlepšie je byť matkou v Nórsku, najhoršie v Afganistane, SR je na 28. mieste

Najlepším miestom na svete, kde sa stať matkou, je Nórsko, pretože je tam nízka úmrtnosť rodičiek aj detí, ženy sa dožívajú vysokého veku, deti chodia dlho do školy a je tam v priemere 12-mesačná materská dovolenka.

1030

Vyplýva to z nového výročného rebríčku 164 krajín, ktorý porovnáva, ako sa kde darí matkám a ich bábätkám (Mothers Index). Rebríček zostavuje už 12 rokov medzinárodná nezisková spoločnosť Save the Children. Zverejnila ho dnes, tak ako každý rok, pri príležitosti nadchádzajúceho Dňa matiek (8. mája).

Slovensko obsadilo spoločne s Poľskom a Japonskom 28. miesto, Rakúsko je 26., Česko 24., Maďarsko 22. a Ukrajina 39. Skupinu 43 priemyselne rozvinutých krajín uzatvárajú Macedónsko a Albánsko.

Po Nórsku nasledujú ako najhodnejšie krajiny pre materstvo Austrália, Island, Švédsko, Dánsko, Nový Zéland, Fínsko, Belgicko, Holandsko a Francúzsko.

Za najhoršiu krajinu pre materstvo označila organizácia Afganistan, kde sa ženy v priemere dožívajú iba 45 rokov a každá jedenásta zomrie pri pôrode, pretože iba 14 percent pôrodov v krajine sa uskutoční pod odborným dohľadom zdravotníkov. Až 20 percent afganských detí sa nedožije piatich rokov.

Naproti tomu Nórky žijú v priemere do 83 rokov a iba jednej zo 175 matiek zomrie dieťa, kým dosiahne piate narodeniny.

Pôrod v rakve: strašná realita, ku ktorej v skorších dobách dochádzalo častejšie

Spoločnosť Save the Children, ktorá sídli v USA, zdôvodnila zaradenie Spojených štátov až na 31. miesto v rebríčku vysokou úmrtnosťou nastávajúcich matiek a rodičiek, ktorá patrí k najvyšším v priemyselne rozvinutom svete. Ženy v USA zomierajú sedemkrát častejšie ako Talianky či Írky na príčiny súvisiace s ťarchavosťou a ich riziko úmrtnosti pri pôrode je 15-násobné v porovnaní napríklad s Gréckom. USA si nevedú dobre ani v úmrtnosti detí do piatich rokov veku, z každých 1000 detí narodených v USA osem zomrie, kým oslávi svoje piate narodeniny. Rovnaká úmrtnosť detí je aj v Litve.

Na mol ožratá matka porodila dieťa, ktoré prišlo na svet s 3 promile v krvi!

Najhoršími krajinami pre materstvo sú okrem Afganistanu štáty subsaharskej Afriky, osem z nich je medzi 10 najhoršími štátmi rebríčka. Najhorších 10 krajín je: Afganistan, Niger, Guinea-Bissau, Jemen, Čad, Konžská republika, Eritrea, Mali, Sudán, Stredoafrická republika.