Neďaleko Sebechlieb zaznamenali pravdepodobne tornádo

1535

Na tornáda, ktoré sú v našich zemepisných šírkach zatiaľ unikátnym javom, si možno budeme musieť pomaly zvykať. Pravdepodobne jedno z prvých zaznamenali v nedeľu 15. augusta obyvatelia Sebechlieb v okrese Krupina.

Ako TASR povedala Hana Hüvös-Ivaničová, ktorá v týchto dňoch dovolenkuje na chate na Vodnej nádrži Sebechleby, jav, ktorý silne pripomínal tornádo, videla popoludní, asi o trištvrte na päť za priehradou, v smere na Ladzany.
Podľa jej slov po dopoludňajšej menšej búrke prišla popoludní ďalšia. „V priebehu pár minút sa totálne zotmelo. Potom prišiel lejak a hneď na to sme to uvideli,“ uviedla svedkyňa.
Všetko sa zbehlo veľmi rýchlo. „Celé to trvalo možno desať minút,“ pokračovala ďalej. Lievik bol vzdialený asi poldruhakilometra od priehrady. Búrka zanechala menšie škody aj v okolí chaty, v ktorej rodina trávi dovolenku.
Podľa starostu Sebechlieb Jozefa Roziaka v nedeľu pred búrkou pracoval vo dvore svojho rodinného domu. „Prišlo to veľmi rýchlo. Ja som len odpratával veci z dvora. Manželka ale vravela, že vietor, atmosféra a celá búrka boli veľmi zvláštne,“ povedal TASR. Zatiaľ nezaznamenal ohlasy ľudí, ktorí by tornádo aj videli.
Tornádo však v pondelok 16. augusta zaznamenali na severe Maďarska, v dedine, ktorá leží len niekoľko kilometrov od slovenských Šiah.