NHL-finále: Hossova asistencia nezabránila prehre Chicaga, Flyers znížili stav

606

finále play off NHL – 3. zápas:
      PHILADELPHIA – CHICAGO 4:3 pp (1:0, 1:2, 1:1 – 1:0)
      Góly: 15. Briere (Hartnell, Coburn), 30. Hartnell (Pronger, Giroux), 44. Leino (Giroux, Carle), 66. Giroux (Carle, Briere) – 23. Keith (Kane, HOSSA), 38. Sopel (Madden), 43. Kane (Toews, Eager). Rozhodcovia: O’Halloran, McCreary – Devorski, Racicot, vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 32:27. Diváci: 20.297. Stav série: 1:2.
      Chicago: Niemi – Campbell, Hjalmarsson, Seabrook, Keith, Sopel, Hendry – Versteeg, Bolland, KOPECKÝ – Kane, Toews, Byfuglien – HOSSA, Sharp, Brouwer – Burish, Madden, Eager.
      Philadelphia: Leighton – Carle, Pronger, Coburn, Timonen, Krajíček, Bartulis – Leino, Briere, Hartnell – Carter, Richards, Gagne – Asham, Giroux, Carcillo – Laperriere, Betts, Powe.
      Pre Hossu sa nezačalo stretnutie šťastne, keď jeho sekanie potrestal v 15. minúte gólovou dorážkou Daniel Briere. Slovenský krídelník však svoje vylúčenie rýchlo odčinil, keď po jeho akcii a presnej strele Duncana Keitha v úvode druhej časti hostia vyrovnali na 1:1. Pre Hossu to bola 12. asistencia a 15. bod v prebiehajúcich vyraďovacích bojoch. V polovici duelu prišla kuriózna situácia – domáci útočník Scott Hartnell v presilovke šikovne tečoval strelu Chrisa Prongera, no z prvého pohľadu nebolo zrejmé, či puk prešiel za bránkovú čiaru. Preto rozhodcovia nechali pokračovať v hre a čakali na prvé prerušenie. Do neho však uplynuli dlhé dve minúty, počas ktorých opečiatkoval žŕdku obranca Flyers Kimmo Timonen a dvakrát mal gól na hokejke i jeho spoluhráč Mike Richards. Až potom sa arbiter Bill McCreary odobral k boxu časomeračov a nechal si prekonzultovať sporný okamih u videorozhodcu. Opakované zábery odhalili, že puk bol pár milimetrov za čiarou, preto gól uznal a čas vrátil o takmer 120 sekúnd späť. Hostí tento moment nezlomil, práve naopak, po delovke Brenta Sopela a premenenom nájazde Patricka Kanea sa ujali vedenia a presunuli tlak na stranu Philadelphie. Tá odpovedala pomerne rýchlo gólom Fína Villeho Leina. V tretej tretine sa „letci“ nechali strhnúť oranžovým „peklom“ v hľadisku, zovreli súpera do klieští, prestrieľali ho v tejto časti jasne 15:4, no ďalší zásah nevyťažili a zápas dospel do predĺženia. V ňom v čase 65:59 rozhodol o prvom triumfe Flyers v sérii center tretieho útoku Claude Giroux, ktorý jemným tečom predĺžil do siete strieľanú prihrávku Matta Carlea.
      „Snažil som sa vložiť do nej hokejku a prekĺzlo to dnu,“ tešil sa hrdina stretnutia, ktorý okrem víťazného zásahu zaznamenal aj dve asistencie. Giroux sa do tohto momentu vo finále trápil, no neklesal na duchu. Podľa trénera Petra Lavioletta bol jeho gól výsledkom neutíchajúcej dobrej nálady. „Celý deň sa usmieval, prišiel na štadión uvoľnený a odohral skvelý zápas. Je to talentovaný chlapec,“ povedal domáci kouč. Philadelphia, ktorá útočí na svoj prvý Stanleyho pohár od roku 1975, tak úspešne zastavila sedemzápasovú šnúru víťazstiev Blackhawks na ľade súperov. „Prvých 40 minút sme boli celkom efektívni a mali sme vydarený štart aj do tretej časti. Z vedenia sme sa ale dlho neradovali a po ich vyrovnávajúcom góle sme totálne stratili rytmus,“ komentoval priebeh kormidelník hostí Joel Quenneville. Jeho zverenec Tomáš Kopecký ťažko hľadal vysvetlenie na kolaps „jastrabov“ v treťom dejstve. „Nemyslím si, že by mal súper viac energie ako my. Vládali sme, lebo sme stále točili štyri útoky. V tejto fáze sezóny však nestačí iba bojovať, musíte pridať aj čosi navyše. Medzi úspechom a neúspechom je tenučká čiara,“ podotkol slovenský útočník, ktorý odohral vyše 17 minút a k dvom streleckým pokusom si pripísal aj štyri bodyčeky. „Čiernych jastrabov“ od prvého majstrovského primátu v profilige po 49 rokoch naďalej delia dve víťazstvá. Štvrté stretnutie bude v noci na sobotu hostiť opäť Philadelphia. br ms go