NHL: Gáborík 1+1 pri Crosbyho návrate, 10. výhra Pens v rade, Kopecký skóroval

291

V tíme hostí, ktorí ťahajú sériu 10 víťazných duelov za sebou, zaznamenal návrat po druhom otrase mozgu v sezóne hviezdny Kanaďan Sidney Crosby.
Rýchlonohý Gáborík znižoval v hale Madison Square na 3:2, keď unikol centrovi tučniakov Jordanovi Staalovi, prevzal pas od Brada Richardsa a prestrelil brankára Marca-Andre Fleuryho. Crosby, ktorý sa na zápasový ľad vrátil po trojmesačnej absencii, pričom podľa dohody odohral len 16 minút, zaznamenal jednu asistenciu. Crosby dominoval v útoku spoločne s Krisom Letangom a Jevgenijom Malkinom, pričom do tabuľky pravdy si zapísal okrem asistencie aj tri plusové body. „V týchto dňoch hráme solídny hokej. Do konca základnej časti zostáva dosť zápasov, v ktorých sa pokúsime dostihnúť Rangers,“ povedal brankár Pens Marc-Andre Fleury. Jeho tím stráca na lídra Východnej konferencie už len štyri body, no odohral o zápas menej ako „jazdci“.
V ďalšom stretnutí zvíťazila Florida Panthers nad Bostonom Bruins 6:2, pričom v drese domácich zaznamenal 8. gól v sezóne slovenský útočník Tomáš Kopecký. Vo farbách obhajcu trofeje si bod za 33. asistenciu zapísal slovenský kapitán Zdeno Chára, ktorému okrem dvoch striel evidovali štatistiky aj dva mínusové body. Florida dosiahla 3. víťazstvo v rade, po ktorom sa nachádza na 3. priečke v tabuľke Východnej konferencie. Na Boston znížili „panteri“ manko z piatich bodov na dva.
Ruský brankár Iľja Bryzgalov mal vykročené v ústrety k 4. shutoutu v rade. Jeho Philadelphia viedla nad domácim New Yorkom Islanders už 3:0, no v 54. minúte mu radosť z čistého konta pokazil Michael Grabner a o 35 sekúnd ho prekonal aj John Tavares, ktorý stanovil na konečných 2:3 z pohľadu „ostrovanov“. Bryzgalovovi však jeden primát nik nevezme – s 249:43 minútami nepriestreľnosti vytvoril nový klubový rekord. V modernej ére zámorskej profiligy drží v tejto štatistike primát medzi gólmanmi Brian Boucher, ktorý v sezóne 2003/2004 vychytal päťkrát v rade čisté konto a neinkasoval 332:01 minúty. „Je pekné, keď na vás spoluhráči myslia a snažia sa brániť za každú cenu čistý štít. Je to aj ich vizitka, že som ťahal takú úspešnú sériu. Síce sa skončila, ale podstatné je, že sme dnes vyhrali,“ povedal Bryzgalov.
Už 5. triumf v rade zaknihovali hokejisti Calgary, na ktorých štíte tentoraz skončil Phoenix (1:4). „Plamene“ momentálne okupujú nepostupovú 9. priečku, ale stúpajú nahor a ich šance na účasť v play off sa zväčšujú.

sumáre:
NEW JERSEY – COLORADO 1:0 pp a sn (0:0, 0:0, 0:0 – 0:0, 1:0)

rozhodujúci sn: Parise. Brankári: Brodeur – Giguere. Strely na bránu: 33:28. Diváci: 16.055.

NY ISLANDERS – PHILADELPHIA 2:3 (0:2, 0:1, 2:0)
Góly: 54. Grabner, 55. Tavares – 9. Rinaldo, 14. Giroux, 28. Hartnell. Brankári: Nabokov – Bryzgalov. Strely na bránu: 31:22. Diváci: 13.827.

NY RANGERS – PITTSBURGH 2:5 (1:1, 1:2, 0:2)
Góly: 14. Hagelin (GÁBORÍK), 35. GÁBORÍK – 3. Cooke, 22. Malkin, 23. Cooke, 44. Kunitz, 48. Dupuis. Brankári: Biron – Fleury. Strely na bránu: 31:32. Diváci: 18.200.

CAROLINA – ST. LOUIS 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Góly: 53. Larose, 58. Skinner. Brankári: Ward – Elliott. Strely na bránu: 30:40. Diváci: 18.680.

TAMPA BAY – TORONTO 1:3 (0:1, 0:2, 1:0)
Góly: 60. St. Louis – 2. Liles, 24. Crabb, 33. Gardiner. Brankári: Tokarski (33. Roloson) – Reimer. Strely na bránu: 35:28. Diváci: 19.204.

FLORIDA – BOSTON 6:2 (1:0, 3:1, 2:1)
Góly: 18. Samuelsson, 21. Goc, 27. Weiss, 36. Madden, 48. KOPECKÝ, 58. Wolski – 25. Corvo, 42. Rolston (CHÁRA). Brankári: Theodore – Thomas. Strely na bránu: 29:26. Diváci: 19.004.

CALGARY – PHOENIX 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
Góly: 1. Bärtschi, 26. Iginla, 39. Stajan, 55. Tanguay – 38. Ekman-Larsson. Brankári: Kiprusoff – Smith. Strely na bránu: 19:28. Diváci: 19.289.

SAN JOSE – NASHVILLE 2:1 pp a sn (0:1, 0:0, 1:0 – 0:0, 1:0)
Góly: 41. Thornton, rozhodujúci sn: Clowe – 14. Hornqvist. Brankári: Niemi – Rinne. Strely na bránu: 35:33. Diváci: 17.562.