NHL: Kopecký a Hossa prispeli gólom k výhre Chicaga, Handzušov zásah márny

430

K triumfu Chicaga na ľade Minnesoty v pomere 4:2 pomohli zhodne jedným presným zásahom Tomáš Kopecký a Marián Hossa. Kopecký 12. gólom v sezóne zvýšil vedenie úradujúceho víťaza Stanleyho pohára na 2:0, Hossa 16. zásahom v prebiehajúcom ročníku profiligy uzavrel v oslabení gólový účet stretnutia. Gólovo sa presadil aj center Michal Handzuš, ale jeho Los Angeles doma podľahlo Detroitu 4:7.
Chicago sa vďaka piatemu víťazstvu v rade katapultovalo z deviateho miesta v Západnej konferencii na postupovú 5. priečku. Obhajcovia Stanleyho pohára ťahajú momentálne najdlhšiu víťaznú šnúru v sezóne. Úspešnú sériu ťahá aj Hossa, ktorý sa strelecky presadil už vo štvrtom vystúpení v poradí. „Určite to pomáha mojej sebadôvere. Pokúsim sa zostať na vlne a ďalej tvrdo pracovať, dúfam, že výsledky sa dostavia,“ konštatoval slovenský kanonier, ktorý skóroval v zlomovom okamihu zápasu dve minúty pred koncom. Domáci stiahli deficit 0:3 na rozdiel jediného gólu a po tom, čo Kopecký za vyhodenie puku za plexisklo putoval na trestnú lavicu, vytvorili pred brankárom Chicaga Coreyho Crawforda poriadny tlak. Puk sa však dostal k Hossovi a v protiútoku dvoch na jedného potvrdil povesť ostrostrelca. Minnesota doplatila na slabý výkon v úvodných dvoch tretinách a spadla na poslednú postupovú priečku na Západe. Boj o play off však naďalej v tejto konferencii zostáva otvorený a medzi tretím a dvanástym tímom je takmer 20 zápasov do konca základnej časti iba desaťbodový rozdiel.
Handzuš v Los Angeles otvoril skóre už v 5. minúte, ale hosťom z Detroitu netrvalo dlho a duel otočili. Do troch minút vyrovnal Drew Miller a o ďalších tridsať sekúnd dostal Red Wings do vedenia Danny Cleary. Červené krídla nastrieľali až sedem gólov v poradí a domáci sa už iba v poslednej desaťminútovke zmohli na skorigovanie hroziaceho debakla. „Za každú jednu chybu sme zaplatili,“ vyhlásil slovenský center, ktorý si pripísal deviaty gól v sezóne a pokračoval: „Robili sme chyby, ktorým sa dalo vyhnúť. Myslím si, že za to mohla psychika a treba na tom popracovať. Za chyby proti veľkým tímom sa vždy draho platí.“ Detroit vyhral už šiesty zápas na súperových klziskách v rade, doma pritom prehral dva duely v poradí. „Nemám poňatia prečo sa nám vonku tak darí, ale aj dnes sme podali jeden slušný výkon. Boli by sme radi, ak by sme potešili aj našich priaznivcov doma, ale momentálne sme šťastní, že sme na cestách,“ priznal autor jedného zo siedmich gólov Darren Helm. Brankár Red Wings Jimmy Howard sa vedeniu klubu za novú dvojročnú zmluvu na 4,5 milióna dolárov odvďačil 32 zákrokmi.

sumáre:
MINNESOTA – CHICAGO 2:4 (0:0, 0:3, 2:1)
Góly: 41. Havlát, 56. Burns – 21. Sharp, 27. KOPECKÝ, 35. Toews, 59. HOSSA. Brankári: Bäckström – Crawford, strely na bránku: 26:34, 19.155 divákov.
LOS ANGELES – DETROIT 4:7 (1:3, 0:1, 3:3)
Góly: 5. HANDZUŠ, 53. D. Brown, 59. Simmonds, 60. Richardson – 7. Miller, 8. Cleary, 19. Lidström, 40. Dacjuk, 43. Helm, 46. Miller, 51. Hudler. Brankári: Quick (45. Bernier) – Howard, strely na bránku: 39:27, 18.118 divákov.