NHL: Kopecký zažiaril ziskom štyroch bodov, Budaj nezastavil rozbehnutú Atlantu

401

Útočník Chicaga sa prezentoval jedným gólom a troma asistenciami, ktorými prispel k triumfu Blackhawks nad St. Louis 7:5 a stal sa treťou hviezdou stretnutia.
Kopecký pri neúčasti zraneného krajana Mariána Hossu, ktorý bude pauzovať dva až tri týždne, najskôr otvoril skóre duelu svojím tretím gólom v ročníku a neskôr sa trikrát predstavil v úlohe asistenta a to aj vrátane podielu na víťaznom góle „jastrabov“. V bránke hostí dostal na úkor Slováka Jaroslava Haláka príležitosť Ty Conklin, z 24 striel však kapituloval až sedemkrát. Chicago si pripísalo už tretí triumf v rade, no jeho víťazstvo sa nerodilo ľahko. Domáci si síce vypracovali náskok 5:1, v záverečnom dejstve však hostia znížili na rozdiel jediného gólu. „Bol to nebezpečný zápas proti tímu, ktorý hrá skutočne tvrdo. Zvolili sme správny prístup, keď sme vsadili na jednoduchosť. Vybudovali sme si pohodlné vedenie, potom sme však poľavili,“ uviedol pre portál nhl.com tréner víťazného tímu Joel Quenneville.
Druhý slovenský gólman Peter Budaj nezabránil v drese Colorada šiestemu víťazstvu Atlanty v rade, tentoraz 3:2 po predĺžení. Séria šiestich triumfov v rade je najdlhšou v histórii klubu z Juhovýchodnej divízie. Budaj zneškodnil 28 striel, no v 2. minúte extradejstva kapituloval po strele Anthonyho Stewarta. Jeho mladší brat Chris, obliekajúci dres „lavíny“, do hry pre zranenie nezasiahol. „Škoda, že nemohol hrať. Zranenia sú však súčasťou tejto hry. Pred zápasom sme sa aspoň stretli v jeho dome a strávili spolu nejaký čas. Bol som rád, že ho znova vidím,“ skonštatoval Stewart.
Víťazným gólom okorenil svoj návrat do zostavy Tampy Bay Lightning útočník Simon Gagne, ktorý nastúpil po 18-zápasovej absencii a v druhej minúte predĺženia rozhodol o víťazstve „bleskov“ na ľade Toronta 4:3. Domáci prišli o víťazstvo deväť sekúnd pred záverečnou sirénou, keď pri hre bez brankára vyrovnal Martin St. Louis svojím druhým gólom v zápase. Prvou hviezdou zápasu sa však stal Gagne, ktorý asistoval aj pri prvom góle. Pôvodne sa mal pritom predstaviť v zápase až vo štvrtok. „Na tréningu som sa cítil dobre, tak som si povedal, že to skúsim. Pomôcť mužstvu a dosiahnuť v predĺžení víťazný gól, čo viac som si mohol želať,“ vyhlásil Gagne.
Štvorzápasovú šnúru prehier sa podarilo zastaviť hokejistom Nashvillu, ktorí si pred domácim publikom poradil s „kojotmi“ z Phoenixu 3:0. Gólman „predátorov“ Pekka Rinne nepustil za svoj chrbát ani jednu z 33 striel a pripísal si už svoje 17. čisté konto v kariére. „V tomto zápase sme boli odhodlaní konečne bodovať. Dobre sme bránili v oslabeniach a darilo sa nám pri presilovkách. Zlepšili sme sa prakticky vo všetkých herných činnostiach,“ povedal fínsky brankár.
V poslednom zápase zvíťazil Detroit v San Jose 5:3. Išlo o prvé vzájomné meranie síl týchto tímov od poslednej play off. Zápas sa odohral bez problémov, hoci ešte ráno visel nad osudom večerného duelu otáznik. Tímy totiž neabsolvovali ranné rozkorčuľovanie, keďže v hale HP Pavilion vypadla elektrina. „Bolo to zvláštne ráno a zvláštny deň. Dlho sme nevedeli, či sa bude vôbec hrať, tak sme si šli zdriemnuť. Keď sme sa zobudili, dostali sme informáciu, že sa hrá a išli rovno na štadión,“ uviedol Henrik Zetterberg, ktorý sa v zápase blysol dvoma gólmi a rovnakým počtom asistencií.

TORONTO – TAMPA BAY 3:4 pp (1:0, 1:1, 1:2 – 0:1)
Góly: 2. Versteeg, 32. Kuljomin, 48. Kuljomin – 26. Malone, 49. St. Louis, 60. St. Louis, 62. Gagne. Brankári: Gustavsson – Ellis, strely na bránku: 25:39, 19.063 divákov.

NASHVILLE – PHOENIX 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Góly: 4. Weber, 33. O’Reilly, 60. Tootoo. Brankári: Rinne – Bryzgalov, strely na bránku: 23:33, 14.333 divákov.

CHICAGO – ST. LOUIS 7:5 (2:1, 3:1, 2:3)
Góly: 5. KOPECKÝ, 20. Sharp (KOPECKÝ), 23. Brouwer, 30. Toews, 32. Kane, 54. Kane (KOPECKÝ), 56. Toews (KOPECKÝ) – 17. Berglund, 38. Brewer, 44. Pietrangelo, 47. Boyes, 58. Backes. Brankári: Crawford – Conklin, strely na bránku: 24:26, 21.140 divákov.

COLORADO – ATLANTA 2:3 pp (0:1, 0:0, 2:1 – 0:1)
Góly: 42. Duchene, 51. Jones – 11. Peverley, 54. Byfuglien, 62. Stewart. Brankári: BUDAJ – Pavelec, strely na bránku: 31:31, 12.131 divákov.

SAN JOSE – DETROIT 3:5 (1:2, 1:2, 1:1)
Góly: 10. Heatley, 25. Ferriero, 58. Clowe – 5. Cleary, 9. Dacjuk, 23. Zetterberg, 40. Eaves, 48. Zetterberg. Brankári: Niittymäki – Howard, strely na bránku: 28:29, 17.562 divákov.