NHL: Meszároš s prvým gólom v sezóne, Chára s troma pluskami

580

Kapitán Bostonu Zdeno Chára si pri víťazstve Bruins nad Floridou 4:0 pripísal až tri plusové body a ďalší obranca Andrej Meszároš z Philadelphie zaznamenal premiérový gól v drese Flyers, ktorí však prehrali s jeho predchádzajúcim zamestnávateľom z Tampy Bay v poriadnej prestrelke s pätnástimi gólmi 7:8.
Slovenský bek letcov strelil v polovici zápasu už siedmy gól domácich, ktorí sa tak dostali do vedenia 7:5, no až do konca duelu už mierili presne iba hostia, ktorí nakoniec zvíťazili. Meszároš sa do štatistík dostal aj menej lichotviou zásluhou, keď v závere stretnutia telom podrazil Danu Tyrella, za čo si vyslúžil dvojminútový trest zdupľovaný ďalšími dvoma minútami za nešportové správanie. Hoci blesky jeho vylúčenie nepotrestali, domáci sa už na vyrovnanie nezmohli a tak si Tampa pripísala v priebehu dvoch dní druhé víťazstvo a Philadelphia utrpela druhú prehru v poradí. Deväť gólov oboch tímov v priebehu prvej tretiny znamenalo vyrovnanie klubového rekordu Flyers a v dejinách súťaže sa niečo podobné naposledy stalo 17. decembra 1991 v súboji Montrealu a Quebecu. Na štrnásť gólov za dve tretiny sa dokonca čakalo ešte dlhšie – od 17. januára 1986, kedy Hartford viedol nad Quebecom 10:4. Tampa navyše vytvorila nový klubový rekord v počte gólov na súperovom ľade a 15 gólov v zápase nepadlo v profilige od 13. decembra 2007, keď Calgary zdolalo práve Tampu 9:6. „Ani z nižších súťaží si nepamätám, že by som sa stal súčasťou niečoho takého. Pripomínalo mi to skôr hokej v osemdesiatych rokoch, keď mali všetci hráči fúzy a pálilo sa sprava, zľava, zo stredu. V každom prípade to bol vzrušujúci zážitok,“ vyhlásil len 20-ročný Steven Stamkos, ktorý sa vďaka piatimi bodom dostal na čelo ligového kanadského bodovania s 19 gólmi a 35 bodmi z 19 zápasov.
Podobne ako Stamkos sa hetrikom prezentoval v Bostone domáci Milan Lucic, ktorý bol po boku brankára Tuukku Raska najväčším hrdinom triumfu nad Floridou. Fínsky gólman zneškodnil všetkých 41 striel hostí a po piatich prehrách si pripísal prvé víťazstvo v sezóne a v podstate aj premiérové od nešťastnej semifinálovej série Východnej konferencie v minulom ročníku. Ešte 5. mája doviedol Bruins k tretiemu víťazstvu nad Philadelphiou a odvtedy na úspech čakal až doteraz. „Cítil som sa ako naozaj vyťažený človek,“ poznamenal Rask po zápase.
Jeho krajan Pekka Rinne z Nashvillu ho verne skopíroval a tiež si pripísal čisté konto, pričom mu stačilo aj 30 úspešných zákrokov. Pre Predators bolo víťazstvo 3:0 v Montreale veľkým zadosťučinením, lebo po takmer mesiac trvajúcej mizérii vyhrali v riadnom hracom čase. V predchádzajúcich ôsmich vystúpeniach šesťkrát prehrali a dva razy zvíťazili až po nájazdových rozstreloch. Rinne si pripísal druhé čisté konto v sezóne, takmer presne pred rokom pritom tiež vychytal Canadiens na nulu. „Zásluhu na tom, ale má celý tím. AJ pred rokom sme proti nim strieľali až 55-krát a aj dnes sme hrali veľmi dobre. Tieto dva body sú veľmi dôležité, lebo sme ich dosiahli proti jednému z popredných tímov súťaže,“ tvrdil Rinne. Víťazstvom oslávil návrat do Montrealu aj bývalý hráč Habs Francis Bouillon, ktorý si pripísal dve asistencie.
Do tretice exceloval severský brankár aj v Toronte, kde Švéd Jonas Gustavsson zastavil 29 striel a prispel k víťazstvu nad New Jersey 3:1. Maple Leafs vyhrali po druhý raz v priebehu troch dní po ôsmich predchádzajúcich prehrách. Trápiaci sa Devils navyše prišli o brankársku jednotku Martina Brodeura, ktorého musel pre obnovenie zranenia lakťa nahradiť Johan Hedberg. „Išlo však viac-menej o predbežné opatrenie, aby sme nič nezanedbali. Jeho zdravotný stav prehodnotíme na druhý deň,“ informoval o stave brankárskej legendy NHL tréner New Jersey.
O triumf Dallasu nad San Jose sa postaral veteránsky kanonier Mike Ribeiro. Domáci útočník vyšiel v prvých šestnástich zápasoch naprázdno a hrozilo, že sa tak stane aj v 17. vystúpení. Dve minúty pred koncom si Ribeiro premiérovým gólom v sezóne vynútil predĺženie a v tretej minúte extradejstva rozhodol o úspechu Stars. „V priebehu kariéry sa mi už niekoľkokrát stalo v strede sezóny, že som sa dlho nevedel presadiť, ale vtedy si to tak človek neuvedomuje. Keď však nedáte gól 16 zápasov na začiatku ročníka, je to oveľa ťažšie,“ komentoval Ribeiro.

sumáre:
BOSTON – FLORIDA 4:0 (1:0, 0:0, 3:0)
Góly: 16., 55. a 55. Lucic, 57. S. Thornton. Brankári: Rask – Vokoun, strely na bránku: 40:41, 17.565 divákov.

TORONTO – NEW JERSEY 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Góly: 22. Grabovskij, 28. Kessel, 54. Versteeg – 31. Zubrus. Brankári: Gustavsson – Brodeur (41. Hedberg), strely na bránku: 27:30, 19.271 divákov.

PHILADELPHIA – TAMPA BAY 7:8 (5:4, 2:3, 0:1)
Góly: 5. Nodl, 6. Žerdev, 10. Carter, 16. Hartnell, 19. Briere, 25. Žerdev, 30. MESZÁROŠ – 9. Stamkos, 9. Hall, 14. Malone, 19. Clark, 25. Stamkos, 30. Downie, 39. Stamkos, 46. Thompson. Brankári: Bobrovskij (21. Boucher) – Ellis (16. M. Smith), strely na bránku: 32:33, 19.672 divákov.

MONTREAL – NASHVILLE 0:3 (0:0, 1:0, 2:0)
Góly: 22. Goc, 49. Reely, 52. Goc. Brankári: Price – Rinne, strely na bránku: 30:30, 21.273 divákov.

DALLAS – SAN JOSE 5:4 pp (2:1, 0:2, 2:1 – 1:0)
Góly: 6. Richards, 8. Neal, 58. Neal, 58. Ribeiro, 63. Ribeiro – 19. Nichol, 31. Pavelski, 33. Couture, 47. Marleau. Brankári: Lehtonen – Niemi, strely na bránku: 41:39, 14.720 divákov.