NHL: Višňovského Anaheim bližšie k play off, Selänne vyrovnal Kurriho rekord

497

Z výhry sa tešil aj slovenský obranca Ľubomír Višňovský, ktorého Anaheim Ducks zdolal Edmonton Oilers 4:2. Naopak, tím ďalšieho slovenského zadáka Andreja Sekeru Buffalo Sabres prehral vo Winnipegu s miestnymi Jets 1:3.
„Káčeri“ po výhre v hale Honda Center zostávajú naďalej v hre o play off. Na ôsmy a posledný postupujúci tím v konferencii, ktorým je v súčasnosti San Jose Sharks, strácajú už len päť bodov. Višňovský ohrozil súperovu bránku dvoma strelami a na ľade strávil takmer 20 minút. Najväčšiu pozornosť v drese domácich pútal Teemu Selänne. Nestarnúci útočník vďaka gólovej asistencii vyrovnal rekord legendárneho Fína Jariho Kurriho, ktorý v historických tabuľkách kanadského bodovania figuruje na 19. mieste so ziskom 1398 bodov. „Jari bol vždy mojim vzorom. Jeho plagát a fotka vždy viseli na mojej stene. Na ľade aj mimo hracej plochy som sa od neho naučil množstvo rôznych vecí do života. Neskôr sa z nás stali veľmi dobrí priatelia. Samozrejme, nikdy mi nenapadlo, že by som mohol získať toľko bodov ako on. Je to pre mňa nesmierna pocta. Už ma hecoval pred niekoľkými týždňami a teraz sa chystá do zámoria,“ citovala 41-ročného veterána oficiálna stránka profiligy.
Lepšie ako ofenzívna fínska dvojica je na tom v histórii NHL z Európanov už len Jaromír Jágr, ktorý s 1643 kanadskými bodmi okupuje 8. priečku. Legendárny slovenský rodák Stan Mikita figuruje na 14. mieste s 1467 bodmi, Petrovi Šťastnému (1239) patrí 36. priečka.
Vypredaná hala MTS Centre sledovala súboj so „šabľami“ z Buffala, po ktorom sa „stíhačky“ z Winnipegu usadili na ôsmej priečke Východnej konferencie. V elitnej osmičke je kanadský celok po prvý raz od 19. decembra 2011. Skóre stretnutia otvoril v 14. minúte kapitán Jets Andrew Ladd, no hostia vyrovnali tesne pred druhým odchodom do kabín, keď ako jediný prekonal českého gólmana Ondřeja Pavelca útočník Corey Tropp. Rozhodujúci krok za víťazstvom urobil kanadský tím v záverečnom dejstve. Za asistencie Bryana Littlea udreli v 49. a 51. minúte Blake Wheeler s Chrisom Thorburnom. Sekera bol hneď pri dvoch inkasovaných góloch a do štatistík si tak pripísal dva mínusové body. Na tím lídra Juhovýchodnej divízie Floridu Panthers s Tomášom Kopeckým, ktorý Winnipeg nedávno deklasoval 7:0, strácajú Jets už len dva body. Sabres, ktorým sa skončila séria troch výhier, figurujú na 11. mieste a na Jets majú manko štyroch bodov.
Šnúru šiestich výhier ťahajú hokejisti Pittsburghu Penguins, ktorí v hale Consol Energy Center zdolali Phoenix Coyotes 2:1. Autorom víťazného zásahu bol už v 15. minúte ľavý krídelník Chris Kunitz. Z pohľadu „tučniakov“ ide o druhú najdlhšiu víťaznú sériu v sezóne, v termíne 13.-30. januára totiž nenašli premožiteľa v ôsmich dueloch za sebou. Vo februári nezdolateľní „kojoti“ si tentoraz vylámali tesáky na brankárovi Marcovi-Andrem Fleurym, ktorý si poradil s 36 strelami hostí. Do gólovej štatistiky sa na strane Pens zapísal aj český útočník Zbyněk Michálek, ktorý skóroval proti svojim bývalým spoluhráčom. V drese „tučniakov“ sa prezentoval jednou gólovou asistenciou ruský útočník Jevgenij Malkin, ktorý sa s 81 bodmi odpútal od Stevena Stamkosa (Tampa Bay, 80 bodov) na čele tabuľky produktivity. Navyše, Malkin má na konte 499 kanadských bodov (196+303) a môže sa stať deviatym hráčom v histórii pittsburghského klubu, ktorý dosiahne métu 500 bodov.

PITTSBURGH – PHOENIX 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)
Góly: 12. Michálek, 15. Kunitz – 42. Whitney. Brankári: Fleury – Smith. Strely na bránku: 28:37. Diváci: 18.540.

ANAHEIM – EDMONTON 4:2 (1:0, 0:1, 3:1)
Góly: 57. a 59. Perry, 18. Blake, 49. Ryan – 40. Horcoff, 59. Eberle. Brankári: Hiller – Chabibulin. Strely na bránku: 30:36. Diváci: 13.596.

WINNIEPEG – BUFFALO 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
Góly: 14. Ladd, 49. Wheeler, 51. Thorburn – 40. Tropp. Brankári: Pavelec – Miller. Strely na bránku: 31:24. Diváci: 15.004.