Nóri nás napodobili. Otočili prehraný zápas a zapísali si prvé body

1329

Bola tam sila vôle v posledných tretinách, ale to vždy nejde. Raz to narazí. Prehrou s Nórskom sme si skomplikovali situáciu, ale turnaj sa ešte nekončí. Máme dva dni na odpočinok, potom sa pokúsime poraziť niekoho z favoritov,“ hovorí český tréner.

Radosť a úsmevy vystriedala ustarostená tvár.

Za hlavné príčiny zbabraného zápasu označil tréner zbytočné fauly, únavu a hlavu. Slováci majú za sebou súboje s papierovo slabšími súpermi. Teraz ich čakajú tí silní – v sobotu Fínsko, v nedeľu Rusko a v utorok Američania.

Prvý raz na majstrovstvách sveta začali slovenskí hokejisti od úvodu aktívnejšie. A práve proti Nórom sa im podarilo ako prvým otvoriť skóre. Dokonca už v prvej tretine.

Pri presilovke dorážal z blízka strelu Mariána Gáboríka nový center prvého útoku Tomáš Surový.

Nový elitný útok s Gáboríkom, Surovým a Liborom Hudáčkom fungoval oveľa lepšie. A súhra sa ukázala aj v ďalšom priebehu zápasu. V druhej tretine dokonca obranca Marek Ďaloga strelou od modrej čiary zvýšil na 2:0.
Prvý raz na šampionáte Slováci viedli už v prvej polovici zápasu. Ani to však na víťazstvo nestačilo.
Nóri stále veľmi neúnavne korčuľovali a dostávali sa do šancí. Viackrát pred Jánom Lacom hrozili.

„Druhu tretinu sme trochu odflákli,“ uznal útočník Marek Viedenský. „Nechali sme ich korčuľovať. Pri mnohých pukoch boli skôr.“

O svojom víťazstve súper rozhodol dvomi gólmi v presilovkách. Brankár Laco mal pri nich zakrytý výhľad, za inkasované góly nemohol. „Prestali sme hrať to, čo sme mali. Keď sme viedli, začali sme vymýšľať. Na program zápasov sa vyhovárať nemôžeme,“ vravel Marek Ďaloga.

„V závere nám už tlak nič nepriniesol. Je to veľká škoda, že sme prehrali tento zápas.“
Súper mal navyše v poslednej tretine výhodu päťminútovej presilovky pri vylúčení Andreja Meszároša za pichnutie. A neskôr aj výhodu o dvoch hráčov. Nóri vyhrali nad Slovenskom prvý raz na majstrovstvách sveta.

Slovensko – Nórsko 2:3 (1:0, 1:2, 0:1)

Góly: 19. Surový (Gáborík, L. Hudáček), 22. Ďaloga (Mikuš, Tatar) – 26. Nörstebö (Holös, M. Olimb), 36. Rosseli Olsen (Ask, Martinsen), 42. Nörstebö (Thoresen, Holös).
Rozhodovali: Stricker (Švajč.), Vinnerborg – Dahmén (obaja Švéd.), Tosenovjna (ČR), vylúčení: 5:5 na 2 min., navyše Bartovič 10 min. za úder do oblasti hlavy a krku, 47. min. Meszároš (obaja SR) 5 min. + DKZ za bodnutie koncom hokejky, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, zmeny a striedania: od 41. min. bez Bartoviča, 8812 divákov (vypredané).

Slovensko: J. Laco – A. Meszároš, Graňák, Jurčina, Sersen, Marek Ďaloga, Juraj Mikuš, Baranka – L. Hudáček, T. Surový, Gáborík – Pánik, Bližňák, Bartovič – Tatar, Marek Viedenský, T. Jurčo – Dravecký, Lušňák, M. Daňo – Miklík

Nórsko: Haugen – Holos, Norstebo, O. K. Tollefsen, Trygg, Bonsaksen, Sorvik, H. Odegaard – P. Thoresen, Ask, M. Olimb – Rosseli Olsen, K. A. Olimb, Martinsen – K. Forsberg, Bastiansen, Trettenes – Roymark, Stene, Roest – Dahlstrom

Nóri o svojom víťazstve

Dagbladet (Nór.): „Devätnásťročný Mattias zabezpečil historické víťazstvo – a udržal šancu na štvrťfinále. Nórsko zaostávalo v úvode druhej tretiny v Ostrave za Slovenskom 0:2, ale chlapci povstali a v nádhernom zápase v ČEZ aréne zvíťazili 3:2.“

Verdens Gang (Nór.): „Dokonalé víťazstvo! Obrat chlapcov – veľmi dôležitá výhra. Debutant na svetovom šampionáte Nörstebö dvakrát skóroval. Nóri oživili šance na štvrťinále.“