Nórsko nám nevybojovalo potrebné body od Bieloruských hokejistov

1363

Slovenský hokej zostal na vrcholnom fóre tretíkrát v rade bez štvrťfinále. Jeho reprezentanti po ZOH v Soči a vlaňajšom šampionáte v Minsku zostali pred bránami základného úspechu aj na 79. majstrovstvách sveta v Česku, kde obsadili opäť 9. priečku.
Bielorusi nastúpili v bránke opäť s Lalandeom a v útoku s esom Andrejom Kosticynom, ktorý si odpykal jednozápasový trest. Do zápasu vstupovali s vedomím, že aj bod im zaistí účasť vo štvrťfinále, od začiatku ale išli jasne za výhrou.
Cieľ začali napĺňať už od 8. minúty, keď po perfektnej presilovkovej kombinácii prvého bieloruského útoku zakončil presne Kaľužnyj – 0:1.
Nóri zápas rozhodne nevypustili, mali aj niekoľko sľubných šancí na vyrovnanie, súpera však držal spoľahlivý Lalande. Druhá tretina sa hrala podľa bieloruských nôt.
Na 2:0 zvýšil po skvelej akcii S. Kosticyna obranca Korobov, ktorý umiestnil svoju strelu k ľavej žrdi. Tretí zásah pridal opäť v presilovke A. Kosticyn, ktorý si stiahol puk pred bránku a zblízka zavesil pod hornú žŕdku.
Nóri okamžite reagovali gólom Thoresena, po individuálnej akcii M. Olimba zakončil prakticky do prázdnej bránky. Severania sa týmto gólom chytili a pred Lalandeom začalo byť rušno.
Na 2:3 znížil v 46. minúte obranca Nörstebö, keď Lalande cez klbko hráčov nevidel puk. Bielorusom, ktorí mali na prípravu na zápas iba 17 hodín, začala v závere dochádzať „para“ a ocitli sa pod silným tlakom.
Nápor však aj so šťastím ustáli a po záverečnej siréne sa mohli tešiť z postupu.

Nórsko – Bielorusko 2:3 (0:1, 1:2, 1:0)

Góly: 33. Thoresen (M. Olimb, Holös), 46. Nörstebö (M. Olimb, Thoresen) 8. Kaľužnyj (S. Kosticyn, A. Kosticyn), 30. Korobov (S. Kosticyn, Kaľužnyj), 33. A. Kosticyn (Kaľužnyj, Stepanov)
Rozhodovali: Hodek (ČR), Vinnerborg (Švéd.) Mills (Kan.), Carnathan (USA), vylúčení: 7:4 na 2 min., presilovky, 0:3, oslabenia: 0:0, 8812 divákov (vypredané).

Nórsko: Haugen – Holös, Tollefsen, Nörstebö, Trygg, Bonsaksen, Sörvik, Ödegaard – Röymark, Stene, Roest – M. Olimb, Ask, Thoresen – Rosseli Olsen, K.A. Olimb, Bastiansen – Dahlström, Forsberg, Martinsen – Trettenes

Bielorusko: Lalande – Usenko, Korobov, Stasenko, Jevenko, Šinkevič, Goroško, Lisovec A. Kosticyn, Kaľužnyj, S. Kosticyn Drozd, Stas, Gavrus Kulakov, Kovyršin, Stepanov Demkov, Volkov, Kitarov Jefimenko