Olympijsky víťaz si kúpil víťazstvo, pôjde pred súd

1106

Belgický prokurátor rozhodol, že jeden zo šéfov cyklistického tímu Astana Alexandr Vinokurov, ako aj jazdec tímu Kaťuša Alexandr Kolobnev, sa musia postaviť pred súd v súvislosti s prípadom možnej korupcie pochádzajúcim ešte z roku 2010.

Ak budú uznaní vinnými, hrozí im pobyt za mrežami od šiestich mesiacov do troch rokov a zároveň finančná pokuta tristotisíc do šesťstotisíc eur.

Ide o to, že Kazach Vinokurov, ktorý sa medzitým stal olympijským víťazom a potom ukončil kariéru, sa údajne dohodol s Rusom Kolobnevom, aby mu prepustil víťazstvo v pretekoch Liége-Bastogne-Liége v sezóne 2010.
Vinokurov vtedy druhýkrát v kariére vyhral tieto preteky, keď predstihol Kolobneva v záverečných šesťsto metroch. O rok neskôr švajčiarsky magazín Swiss L’Illustre obvinil Vinokurova, že zaplatil Kolobnevovi stotisíc eur za to, že ho nechal vyhrať.

Magazín publikoval aj emailovú komunikáciu oboch cyklistov, z ktorej bolo zrejmé, že sa dohovárali na výsledku.

V rokoch 2010 a 2012 skutočne prebehli dve platby po päťdesiattisíc eur na účet Kolobneva, ale Medzinárodná cyklistická únia z toho nevyvodila dôsledky súdnou cestou.

V máji 2014 sa celou záležitosťou začal zaoberať súd v Liége a výsledkom bude vypočúvanie oboch cyklistov. Obaja popreli akékoľvek obvinenia z predaja, resp. kúpy výsledku v pretekoch.

Stajne Astana a Kaťuša k prípadu zatiaľ nezaujali stanovisko.