Oranžový jed, ktorý vyhubil 40 tisíc ľudí, sa vyrábal v československej fabrike. Ešte dnes mrzačí deti

1825

Toxická látka rozprašovaná nad vietnamskými pralesy americkou armádou mala likvidovať rastliny. Lenže chemikálie zmrzačila tiež milióny ľudí. Jej časť sa vyrábala aj vo Spolane Neratovice.

Vietnam, to je predovšetkým hustá nepriestupná džungľa. Je hustá tak, že sa v nej strácala akákoľvek technologická prevaha Američanov za vietnamskej vojny. Tanky sa do džungle nehodili, lietadlá zase pod príkrovom pralesa nevidia nepriateľa, nemožno navádzať delostreleckú paľbu.

Američania preto vyvinuli látku zloženú z jedovatých herbicídov, ktorú pomenovali Agent Orange a začali ju z vrtuľníkov a lietadiel rozprašovať nad Vietnamom. Akcia s názvom „Farmárska výpomoc“ mala za cieľ jediné, vykoreniť chemickou cestou pralesy a zbaviť tak jednotiek nepriateľa jeho najväčšej výhody a ochrany.

Chemické bombardovanie pralesov trvalo desať rokov. Za tú dobu boli účinkom chemikálií vystavení viac ako 4 milióny ľudí. U zasiahnutých ľudí sa objavovali pľuzgiere, alergické reakcie na pokožke, hnačky, zvracanie, oslepnutie a krvácanie sliznice, čo u mnohých ľudí viedlo k smrti. U žien dochádzalo k potratom. Najhoršie však na tom boli novo narodené deti z postihnutých oblastí. U nich dochádzalo ku strašným deformáciám a mutáciám. Rodili sa deti bez končatín, s deformovanou lebkou alebo kostrou, mentálne postihnutých.

Od konca vojny zomrelo na následky látky Agent Orange 40 000 ľudí. Státisíce detí skončili v nemocniciach a sirotincoch. V postihnutých oblastiach sa rodia deti s genetickými vadami až dodnes. Zamorenie rozsiahlych oblastí krajiny, ktorej hospodárstvo stojí prevažne na poľnohospodárstve, vrhlo celú krajinu o sto rokov späť.

Jedna z komponentov látky bola vyrábaná tiež v vtedajšom komunistickom Československu, konkrétne vo Spolane Neratovice. Je to paradoxné, pretože komunisti boli spojencami Severného Vietnamu. Spolana ich predávala do západného Nemecka a odtiaľ chemikálie putovali na americké základne vo Vietname. Pri výrobe chemikálií trpelo niekoľko desiatok zamestnancov Spolany najrôznejšími zdravotnými problémami. Spolana preto v roku 1968 výrobu pesticídov ukončila.

Spolana