Oslobodený rukojemník Talibanu bol obvinený zo sexuálnych útokov

1161

Kanaďan Joshua Boyle, ktorý strávil päť rokov v zajatí afganského radikálneho hnutia Taliban a na slobodu sa dostal vlani, bol v Kanade zatknutý a obvinený z trestnej činnosti. Medzi 15 bodmi obvinenia sú útoky vrátane sexuálnych, zadržiavanie osôb a vyhrážanie smrťou.

Boyle padol v roku 2012 v Afganistane do zajatia siete Hakkání napojenej na Taliban aj s americkou manželkou Caitlan Colemanovou. Páru sa v zajatí narodilo niekoľko detí, Boyle po návrate tvrdil, že jednu dcéru únoscovia zabili a znásilnili jeho ženu, čo ale Taliban poprel. Únoscovia neskôr rukojemníkov previedli cez hranicu do Pakistanu, kde rodinu oslobodili pakistanskí vojaci.

Boyleov právnik Eric Granger povedal, že Boylea považuje za nevinného a že očakáva, že mu budú predložené dôkazy údajných kriminálnych činov, ktorých sa podľa obvinenia Boyle dopustil. Kanadské úrady zakázali publikovať mená údajných Boyleových obetí.

Pár žije od svojho oslobodenia v Kanade a Boyle podľa obvinenia trestné činy páchal od októbra. V decembri celú rodinu prijal vo svojom úrade premiér Justin Trudeau.