Pavol Demitra mal by dnes 39 rokov

764

Pavol Demitra prvú ligu začal hrať v Dukle Trenčín a v roku 1993 ho drafttovala Ottawa. Tu zotrval tri sezóny a klub ho vymenil do St. Louis. Bola to výmena, ktorú zámorskí odborníci považujú doteraz za najhoršiu v histórii kanadského klubu. Pre Demitru však znamenal veľký krok vpred, keďže v drese Blues zažil najlepšie roky zámorskej kariéry. Rýchlo sa vypracoval na lídra tímu a v St. Louis pôsobil až do roku 2004. V zámorskej profilige si zahral ešte za Los Angeles Kings, Minnesotu Wild a nakoniec za Vancouver Canucks.
V základnej časti odohral celkovo 848 zápasov s bilanciou 768 bodov za 304 gólov a 464 asistencií, v play off pridal 94 duelov (59/23+36). V roku 2000 získal prestížnu cenu Lady Byng Trophy pre džentlmenstvo a športový prístup.
V 2005 sa rozhodol vrátiť do Európy, kde podpísal kontrakt s účastníkom Kontinentálnej hokejovej ligy Lokomotivom Jaroslavľ. Aj tu sa stal lídrom tímu a v premiérovej sezóne nazbieral v 54 zápasoch 61 bodov (18+43). V play off ďalších 21 bodov (6+15) v 18 stretnutiach, čím pomohol Lokomotivu až do semifinále súťaže a navyše sa stal tretím najproduktívnejším hráčom play off.
Svoje nesmierne hokejové umenie dokazoval aj v najcennejšom drese, v ktorom získal bronzovú medailu z majstrovstiev sveta v Helsinkách. Hviezdne momenty zažil aj na zimnej olympiáde 2010 vo Vancouveri, kde Slovensku len o vlások ušiel cenný kov. Posledný duel odohral na domácich majstrovstvách 2011 v Bratislave proti Dánsku, kde sa so slzami v očiach a za neutíchajúceho aplauzu fanúšikov lúčil s reprezentačnou kariérou. Nakoniec sa ukázalo, že to bol jeho úplne posledný súťažný duel.
Pavol Demitra zomrel 7. septembra 2011 pri leteckom nešťastí. Celý tím Lokomotivu Jaroslavľ vtedy odlietal z miestneho letiska Tunošna na svoj úvodný zápas sezóny Kontinentálnej hokejovej ligy do bieloruského Minsku, no do dejiska duelu nikdy nedoletel. Jaroslavľská tragédia si vyžiadala okrem ikony slovenského hokeja aj smrť ďalších 43 hráčov, trénerov a funkcionárov klubu i posádky lietadla Jak-42. Podľa oficiálneho vyšetrovania zapríčinili haváriu chyby neskúsených pilotov.