Bude Salazarova pomsta naozaj pomstou pre štúdio Disney?

Hackerom sa údajne podarilo ukradnúť digitálne kópiu snímky Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta, ktorý má mať americkú premiéru až 25. mája. Hackeri sa vyhrážajú štúdiu Disney, že ak im nezaplatia, budú film po častiach vypúšťať na internete.

Magazín The Hollywood Reporter prišiel s informáciou, že štúdiu Disney bol ukradnutý film, ktorú následne Bob Seger, výkonný riaditeľ spoločnosti, potvrdil. Hackeri požadujú od štúdia Disney nešpecifikovanú sumu v Bitcoinoch, alebo hrozia vypúšťať v pravidelných intervaloch časti filmu. Seger síce nešpecifikoval, o ktorý film sa jedná, ale serveru deadline.com sa podarilo zistiť, že ide o najnovšie dobrodružstvo kapitána Jacka Sparrowa (Johnny Depp).

Nie je to však ojedinelý prípad. V apríli skupina hackerov ukradla celú piatu sériu seriálu Orange is the New Black z produkcie spoločnosti Netflix. Keď Netflix odmietol zaplatiť, zlodeji naozaj seriál na internet vypustili. Hector Monsegur, zamestnanec FBI a bývalý hacker, vo vyjadrení pre deadline.com vysvetľuje: „Všetky tieto firmy ako Disney, Netflix a Discovery majú určite dobré bezpečnostné tímy. Časy sa ale menia. Keď predtým ukradli film, hneď sa objavil na pirátskych a torrentových serveroch ako thepiratebay.se k stiahnutiu. Dnes sú na vzostupe vydieračské praktiky a softvérové vírusy. Firmy budú musieť platiť za to, aby sa dostali späť k svojmu duševného vlastníctva (intellectual property). Všetky firmy teraz budú mať problémy s ochranou svojho duševného vlastníctva.“

Salazarova pomsta je už piatym snímkou zo série Piráti z Karibiku. Prvý diel Prekliatie Čiernej perly z roku 2003 ustanovil jednu z najúspešnejších značiek štúdia Disney. V roku 2007 dostal druhý diel Truhlica mŕtveho muža (2006) Oscara za najlepšie vizuálne efekty.