Písal o korupcii a kritizoval Putina

Predné ruský novinár Nikolaj Andruščenko, známy tvrdou kritikou prezidenta Vladimíra Putina podľahol v stredu zraneniam, ktoré mu spôsobili v marci neznámi útočníci. Napadli ho a surovo zbili, viac ako mesiac potom bol v bezvedomí v petrohradskej nemocnici. Andruščenko bol známy reportážami o organizovanom zločine aj o porušovaní ľudských práv.
Sedemdesiattriročný spoluzakladateľ týždenníka Novy Petersburg podstúpil po útoku operácii mozgu a najskôr bol napojený na dýchací prístroj. Po určitej dobe bol podľa svojich kolegov a právnika schopný dýchať sám, ale z bezvedomia sa už neprebral.

Odkrýval korupcie v Petrohrade

Násilníci doteraz neboli chytení. Podľa editora Andruščenkova týždenníka Denise Usova útok súvisel s článkami, ktoré boli zamerané na odkrývanie korupcie v Petrohrade. Podávali totiž rozsiahle dôkazy o prepojení petrohradských politikov so zástupcami tamojšieho organizovaného zločinu.
K Andruščenkovej smrti sa vyjadrila aj predstaviteľka Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu (OBSE) pre slobodu tlače Dunja Mijatovičová. „Žurnalisti v Rusku sú až príliš často cieľom zastrašovania, hrozieb a útokov. Andruščenkova smrť bola dôsledkom brutálneho bitie,“ uviedla pre web Rádia Slobodná Európa.

Niekoľkonásobný politický väzeň

Andruščenko bol na začiatku deväťdesiatych rokov členom petrohradského zastupiteľstva. Postupom času sa ale zameral na novinársku kariéru. Stal sa známym vďaka svojej investigatívnej práci v oblasti dodržiavania ľudských práv, organizovaného zločinu a policajnej brutality v Rusku.
Pochybnosti o Putinovi začal ruský novinár vyjadrovať hneď po jeho nástupe k moci v roku 2000. Napísal vtedy, že kontrolu nad Ruskom získavajú tajnej služby.
V roku 2007 bol Andruščenko zatknutý a väznený za ohováranie a bránenie výkonu justície napísaním reportáže o vyšetrovaní vraždy a následnom súde. Podľa informácií Komisie na ochranu žurnalistov (CPJ) bol už v novembri 2007 prvýkrát napadnutý neznámymi útočníkmi.
Podľa kolegov novinárov vtedajší incident aj zadržanie boli pokusom o zastrašovanie kvôli kritike lokálnych predstaviteľov pred parlamentnými voľbami, ktorá vychádzala v časopise Novy Petersburg. Andruščenko navyše neskôr tvrdil, že bol vo väzbe mučený.
Odsúdený bol aj v roku 2009 za hanobenie a extrémizmus. Organizácia Memorial Human Rights Center vtedy ruského novinára označovala za politického väzňa.