Podávať ruku musia aj moslimskí žiaci. Švajčiarske úrady zrušili výnimku

1231

    Škola má podľa úradníkov právo tradičný pozdrav žiakov s učiteľmi vyžadovať, informoval server 20 Minuten.

    Podľa školského úradu kantónu Bazilej-vidiek prevažuje v tomto prípade výrazne verejný záujem na rovnoprávnom postavení žien a mužov a záujem na integrácii cudzincov nad náboženskou slobodou. Pokiaľ budú žiaci aj naďalej odmietať ruku učiteľkám podávať, hrozí ich rodičom pokuta až do výšky 5 000 švajčiarskych frankov (5 tisíc eur). Škola už vyjadrila nad rozhodnutím úradov „úľavu“.

    Prípad dvoch moslimských chlapcov vo veku 14 a 16 rokov, ktorí nechceli z náboženských dôvodov zdraviť podaním ruky svoje učiteľky, aj keď u učiteľov tento problém nemali, vyvolal pred časom vo Švajčiarsku vyhrotenú debatu.

    O výnimku z tradičného pozdravu pri stretnutí vo švajčiarskych školách požiadali chlapci s vysvetlením, že islam im zakazuje dotýkať sa žien nepatriacich k rodine. Rozhodnutie školy výnimku dočasne povoliť vyvolalo ostrú reakciu aj v najvyšších poschodiach politiky. Ministerka spravodlivosti Simonetta Sommarugovoá uviedla, že takto si integráciu prisťahovalcov nepredstavuje.

    Otec oboch chlapcov je imámom kontroverznej mešity v Bazileji. Do Švajčiarska prišiel v roku 2001 zo Sýrie a požiadal v krajine o azyl. Na základe incidentu s podávaním rúk cudzinecký úrad žiadosti celej rodiny pozastavil.

    Vo Švajčiarsku s ôsmimi miliónmi obyvateľov žije asi 350 000 moslimov. V minulosti sa objavili napríklad žiadosti moslimských rodičov o výnimku pre ich dcéry z účasti na hodinách plávania.